| tinutzaa a întrebat:

Aflati masurile a doua unghiuri a) opuse la virf si complimentare.

3 răspunsuri:
| dolcEE a răspuns:

Impuscate! 90-90

| tinutzaa explică:

Ma ajutati

| selenandemi a răspuns:

Pai.simplu unghiuriile fie ele A si B sunt complementare, deci suma masuriilor lor este de 90 de grade(ele fiind opuse la varf, au masuriile congruente, adica egale, deci fiecare dintre ele are masura egala cu 45 de grade) m(A)+ m(B)=90 si m(A)=m(B) deci, inseamna ca 2 x m(A)=90, m(A)=m(B)=45 de grade! Sper ca ai inteles! Bafta la temele la geometrie...happy