NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Studiile arată că atunci când ne îndrăgostim, unele chimicale invadează creierul, precum oxitocină, dopamină, adrenalină şi vasopresină, acestea având efecte asemănătoare heroinei. Creierul se comportă ca şi cum am fi consumat droguri.
În acest caz, nu ar trebui să se interzică şofatul în stare de îndrăgosteală?

90 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar place atunci sa lucrez in politie.As face zilnic razii sa vad cantitatea de fluturi ingerata de conducator.
-"cati ai in stomac? si de cand conduci cu ei? straight face
-sa vedeti dom' aitilopist, ca...nu-i chiar asa de frumoasa cum credeti dumneavoastra, o stiu de catva ore, iar la prima vedere, nu mi se intampla niciodata sa ma indragostesc. sad
-sufla in "fluturotest"! straight face dai, dai, dai dai, ok ajunge...Mda is numai larve de omizi, mars si baga doua beri si 200 de vermut pana nu se produce metamorfoza!"

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

= )) Ai avea mult de lucru. Ar fi bine să umbli direct cu insecticid.

| Arthur a răspuns (pentru NOname):

Ce vremuri stimată prietenă! Noroc că se defectau cam rar ( şi caii şi stăpânele lor ).
Aveau pe atunci metode naturiste de evitare a acestor efecte defecte ca de exemplu centura de castitate.
Mult mai târziu s-a pierdut tradiţia şi ai văzut ce a păţit Maria Tereza în relaţia ei de iubire necondiţionată care ar fi putut să strige la un moment dat : " Dau un regat pentru un cal! ". ( Cal, evident, nu iapă ).

| Xtadelo a răspuns:

Asa se explica starea mea de euforie din ultimele saptamani day dreaming.

| Furculingură a răspuns:

Și eu care credeam că principala cauză a accidentelor din trafic este asta :
http://i.imgur.com/mhCNkli.jpg

NOname
| NOname explică (pentru Furculingură):

Mmmm. E doar o altă traducere, mai primitivă.

NOname
| NOname explică (pentru Xtadelo):

Vezi să nu iei o supradoză. : ))

| Xtadelo a răspuns (pentru NOname):

Sexul e supradoza? laughing Stai linistita, nu se va intampla asta laughing

NOname
| NOname explică (pentru Xtadelo):

No, sexul e mai degrabă descărcarea, să nu facem o toxiinfecţie, iar supradoza e obsesia şi demenţa pe motiv de prea multă iubire sau recipient fragil şi neîncăpător. : ))

| hellchild a răspuns:

Dacă esti indragosti nu ai halucinatii, deci nu, nu ar trebui interzis.

NOname
| NOname explică (pentru hellchild):

Poţi să reacţionezi haotic şi deplasat şi fără halucinaţii. O mică neatenţie din prea multă exaltare şi gata, eşti la 2 metri sub pământ (şi bine dacă doar tu).

| ZambetulNebuniei a răspuns:

laughing)
Daca ai voie sa conduci in stare de indragosteala (care "acestea având efecte asemănătoare heroinei") ar fi corect sa poti conduce si sub influenta drogurile (macar sub influenta heroinei).

Ce viata ar fi, ar ramane soselele fara soferi fricosi si batrani (adio 20-30% din numarul de masini de pe strada).

Serios, ar trebui o lege care sa sustina consumul de heroina la volan (sa te simti si tu bine).

P.S. Am glumit!
sau
NU

NOname
| NOname explică (pentru ZambetulNebuniei):

Dacă vrei să te sinucizi, nu am nimic împotriva, dar nu-i trage şi pe alţii după tine. : ))

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru NOname):

laughing
De ce, nu?
Daca sunt suficent de tonti sa faca o tampenie doar pentru ca e legala isi merita soarta (inca glumesc, in mare parte big grin).

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru NOname):

Sa nu uit, eu sunt minor si nu pot conduce.

NOname
| NOname explică (pentru ZambetulNebuniei):

O veste îmbucurătoare. Îndrăgostire plăcută în acest caz! : ))

| hellchild a răspuns (pentru NOname):

Dar doar pentru ca se elibereaza aceiasi hormoni ca si cand ai fii drogat nu inseamna ca esti, pentru ca substantele active din heroina nu sunt. De altfel neatent poti fii oricand.

| BSwwatch a răspuns:

Acestea fiind spuse..."Legalizati heroina!" laughing LOVE is in the AIR!

| noktambul a răspuns:

In caz de "indragosteala" creierul nu se mai comporta in niciun fel. Are loc efectul de clepsidra al dragostei : se goleste capul si se umple inima.

NOname
| NOname explică (pentru BSwwatch):

Mai bine: "Produceţi heroina naturală - îndrăgostiţi-vă!".
LOVE is in the AIR! : ))

NOname
| NOname explică (pentru noktambul):

...şi uneori se scurge prea mult jos. : ))

| BSwwatch a răspuns (pentru NOname):

Mi-e frica de dragoste,este la fel de periculoasa ca si drogul; durere,suferinta, dependenta, porobleme din punct de vedere pshihic, cel mai dureros este cand te darmima fara sa fi facut nimic rau, cine cunoaste..stie! happy

| noktambul a răspuns (pentru NOname):

Corect! Si creierul va incepe din nou sa functioneze normal.

NOname
| NOname explică (pentru BSwwatch):

Asta cam aşa e. Dar nu e o regulă ca orice relaţie de dragoste să fie tumultuoasă şi să se termine prost. Plus, la cât de înmiresmat şi ameţitor e nectarul ei, parcă se compensează totul.

| BSwwatch a răspuns (pentru NOname):

Chiar interesant subiectul creeat involuntar.Stim bine ca acea mireasma se transforma in obisnuinta,este la fel ca si cand te-ai dat cu un parfum pe care-l apreciezi mult, dupa o prioada te obisnuiesti cu mirosul si nu-l mai simti, asa si in dragoste, totul se rezuma la obisnuinta, dar negam involuntar existenta.Sa fiu decent.80% din cupluri traeisc din obisnuinta si nu din dragoste!

NOname
| NOname explică (pentru BSwwatch):

Nu pot să te contrazic, din păcate.
Dar...cine nu riscă, nu bea şampanie.

| condemnedAntagonist a răspuns:

Heroina în cantităţi mici e medicament, deci, şoferul ar trebui să-şi ia concediu medical până termină acest tratament.

| BSwwatch a răspuns (pentru NOname):

laughing Pai sa curga sampaniaaa,sti ce este frumos?,ca indiferent de cat dureaza, daca o face-m cum trebiue este extraodinara fiecare experienta in dragoste, trairea momentelor si creativitate-a marcheaza persoana pe veci, si-ti face un loc bine meritat in suflet, cat despre mine...mi-e frica dar...nu ezit sa ma indragostesc

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru NOname):

Mersi!

| TempusVernum a răspuns:

De-aia nu m-am indragostit si nici n-o sa ma indragostesc laughing Dar nici nu sofez! rolling on the floor