NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Studiile arată că atunci când ne îndrăgostim, unele chimicale invadează creierul, precum oxitocină, dopamină, adrenalină şi vasopresină, acestea având efecte asemănătoare heroinei. Creierul se comportă ca şi cum am fi consumat droguri.
În acest caz, nu ar trebui să se interzică şofatul în stare de îndrăgosteală?

90 răspunsuri:
| Liviu4you a răspuns:

Nu, deoarece nu are acelasi efect ca si drogul respectiv. Heroina are un efect mult mai puternic.

NOname
| NOname explică (pentru TempusVernum):

...deci, practici abstinenţa totală şi spui "nu!" drogurilor? Bun şi aşa. : ))

| Dilavia a răspuns (pentru Ashadow):

Ce tare esti!laughing)) :]]]]]

| TempusVernum a răspuns (pentru NOname):

Ah, nu chiar, doar ca folosesc metroul.

| Dilavia a răspuns (pentru NOname):

Da niste autobuze sau microbuze dar asa pentru indragostiti cu scaune de inima cu baloane in forma de inima ceva frumos sa sesimta si ei bine, nu!? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ha, ha!
Gotta love this one!
Bless you, dear, I enjoyed a good laugh. And I needed it.

Ce idee... poznaşă. Cât de drăguuuţăăă. Şi ştrengăreaţă.
Muah!

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ţi-ai primit deja permisul? Vezi, ai grijă... oricând poţi lua un Taxi. : ))

| Deni123 a răspuns:

In nici un caz laughing

NOname
| NOname explică (pentru Deni123):

Deci nu te superi dacă vreun îndrăgostit dă peste tine pe trecerea de pietoni?
La cât de aiuriţi suntem, tot ce e posibil. : ))

| raluca0306 a răspuns:

Nu,nu ar trebui. Totul tine de logica.

NOname
| NOname explică (pentru raluca0306):

Detaliază, te rog. După ce logică te ghidezi? Că dacă e s-o luăm logic, un îndrăgostit este aproape la fel de imprevizibil şi zăpăcit ca un drogat (deşi mai mult glumim, desigur). Atunci?

| raluca0306 a răspuns:

Sincer e o intrebare dificila.Dar gandeste-te daca ai merge la examenul de permis si ar scrie ca persoanele indragostite nu au voie sa dea examenul.Nu ti pare aiurea? Mie mi se pare logic.Sau daca chiar e sa fie interzis persoanelor indragostite, sofatul, cum si-ar da politistii seama ca ei sunt indragostiti si nu au capacitatea de a conduce.Sa fim sinceri, cati dintre tinerii,, indragostiti'' ar renunta la sofat pentru ca li s-a pus pata pe cineva sau se gandesc la cineva incontinuu.

NOname
| NOname explică (pentru raluca0306):

Din acest motiv am şi postat la Trivia/Amuzante, să ne descreţim puţin frunţile.

| raluca0306 a răspuns:

Mda. Eu mi-am exprimat punctul meu de vedere si ma bucur ca ai pus intrebarea asta.

| Deni123 a răspuns (pentru NOname):

Stiu ca e posibil dar nu am mai intalnit si vazut nici un caz dinasta deci nu trebuie sa imi fie teama de aiuriti indragostiti laughing

| MitroKta a răspuns:

Ar trebui sa se interzica nu numai sofatul daca indragosteala afecteaza modul in care percepem realitatea...
Insa, e destul de greu sa te ascunzi de realitate in modul asta. Nu-i asa?

NOname
| NOname explică (pentru Deni123):

Eeee, doar nu le-a verificat nimeni nivelul de îndrăgosteală din sânge. : ))

NOname
| NOname explică (pentru MitroKta):

Este. Probabil de aia ne-au şi lăsat în libertate, dragostea devenind un drog legal şi nemediatizat, dar ne mai îndopă cu inhibitori prin mâncare, să fim cât de cât controlabili.

| MitroKta a răspuns:

hee hee inhibitori? ...bine zis. Dar, ce spui ca inhiba acestia? Dementa indragostitilor?! Viata arata ca indragostitii fac prostii mai mari ca oamenii lucizihee hee Asa ca nu stiu cat sunt de inhibati indragostitii. Vorbesc de ei la persoana a treia pentru ca eu nu mai sunt. Cel putin la momentul in care scriu :p

NOname
| NOname explică (pentru MitroKta):

E, inhibă multe, inclusiv apetitul sexual, ca să nu ne înmulţim ca iepurii şi ca să încetinească cumva creşterea populaţiei, să nu explodeze. Sau, mă rog, sunt doar nişte teorii.

| MitroKta a răspuns:

A, nu sunt doar teorii, dar nu ma asteptam s-o spuna cineva cu voce tare.

| Deni123 a răspuns (pentru NOname):

Nu laughing

| Cocodrilo a răspuns:

Iau intrebarea ca aproape retorica.
Pentru partea reala, dupa parerea mea, la sofat se interzice consumul unor,, droguri" pentru ca acestea reduc viteza de reactie si capacitatea de a aprecia o situatie in mod realist (prudenta). Sub influenta alcoolului de exemplu creste tendinta de a face pe viteazul.
Ce au comun drogurile si alcoolul cu indragosteala este ca produc o senzatie de fericire - creierul se simte rasplatit.
Ar fi de stabilit daca indragosteala diminueaza viteza de reactie sau afecteaza prudenta in timpul sofajului (nu in general). Se pare ca nu sunt indicii, dar la intrebarea asta ar trebui sa raspunda un medic.
Pina la aparitia unei interdicitii, e de profitat.

NOname
| NOname explică (pentru Cocodrilo):

Bine zici, Cocodrilo.
"De profitat"...ce tentant sună.

| FerLin a răspuns:

Cauta pe google boala cu codul F63.9 pentru mai mult informatii despre subiectul tau! happy

NOname
| NOname explică (pentru FerLin):

Interesant...

"Love is a grave mental disease.

F63.9 – sub acest număr Dragostea a fost înscrisă în registrul maladiilor Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii. De acum codul internaţional al maladiei este F63.9.

Dragostea a fost atribuită la tulburări mintale, la punctul "Tulburarea obiceiurilor şi atracţiilor", după alcoolism, dependenţa de jocuri de noroc, droguri, cleptomanie."

http://saccsiv.wordpress.com/......cod-f63-9/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TempusVernum):

Saracutu virgin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Trebuia sa fie F69.3

| ßσьσсєℓα a răspuns:

Uhh, sunt bolnava? Nu am voie sa conduc! Ehh, oricum n-am permis, imi trece laughing.

NOname
| NOname explică (pentru ßσьσсєℓα):

Vezi să nu fie irecuperabil. : ))