| sasyandrei a întrebat:

Thales are o bucata de sticla si una de chihlimbar. Pe ambele le freaca cu o carpa de lana incarcandu-se fiecare cu energie. Diferenta dintre cele doua bucati este ca una se incarca pozitiv si una negativ. De unde stie Thales care s-a incarcat pozitiv si care negativ.... Dau funda pentru explicatie buna

4 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Plus cu minus se atrag, cel din stange e pozitiv si in dreapta negativ

| LoveSleep a răspuns:

Păi cum "De unde știe"?
Pune întrebare pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Electromagnetism.
Stii de la magnetism ca polii diferiti se atrageau, iar polii identici se respingeau.

| ROG a răspuns:

Cea pozitiva explodeaza!