| dream_8891 a întrebat:

Un exercitiu de logica:

Te afli intr-un labirint. Ajungi intr-o camera la capatul careia sunt doua usi.In mijlocul camerii este un paznic.Pe un perete se poate vedea o inscriptie imensa :"Una din usi duce la moarte iar cealalta spre libertate.Camera aceasta e pazita de doi paznici intr-o zi unul care spune numai adevarul iar in ziua urmatoare unul care minte tot timpul.Ai dreptul la singura intrebare sa gasesti poarta spre libertate."

Ce intrebare ii adresezi paznicului? happy

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Mă gândeam la două variante:
Prima: "Minte-mă şi indică-mi uşa care dă spre libertate" - cel care spune adevărul nu poate să mintă, deci îţi va indica uşa corectă, iar cel care minte şi iniţial ţi-ar fi indicat uşa către moarte, minţind, îţi va arăta uşa către libertate.
A doua (mai bună): "Dacă l-aş întreba pe celălalt paznic care e uşa către libertate, pe care mi-ar arăta-o?" - cel care spune adevărul, ştiind că celălalt minte, ţi-ar arăta uşa spre moarte, iar cel care minte, ştiind că cel ce spune adevărul ţi-ar arăta uşa spre libertate, te-ar minţi, şi ţi-ar indica uşa spre moarte. Deci, în consecinţă ai alege cealaltă uşă.

15 răspunsuri:
| Malphas a răspuns:

Accepţi şpagă?

| Laura a răspuns:

"Care uşă ar zice celălalt paznic că duce spre libertate?"

| Skylar a răspuns:

Cat e ceasu?

| DorelSudoru a răspuns:

Nu iasi intreba.as luao pe noroc

| alexmircescu13 a răspuns:

Intrebarea pusa paznicului este: 'Tu pe care usa ai iesi?'

| poliku a răspuns:

Logic gandind, nu ma aflu in nici un labirint... daca vrei sa imi imaginez trebuie sa modifici exercitiu incepind asa: ''Imagineazati ca te afli intr-un labirint''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai am putea sa il intrebam pe paznic( sa il testam) sa vedem daca e cel care spune adevarul sau minte,intr-un fel.I; intreb si eu,, Sunteti un om mincinos?" sau ceva si daca spune nu, inseamna ca e si atunci intreb si eu de usa...laughing Chiar sunt curioasa de raspunshappy

| DBlack a răspuns:

Pai tinand cont ca ai dreptul doar la o singura intrebare, si el minte, cum il poti face, dintr-o singura intrebare, sa se dea de gol?!

| silverfaith a răspuns:

As intreba unu din paznici: "Ce ar spune celalat paznic despre tine, cand imi spui pe ce usa duce spre libertate".
Astfel as afla cine minte si cine spune adevarul, pentru ca este sistemul este in felul urmator, mincinosul va incerca sa ii il "infunde" pe cel care spune adevarul, iar cel corect va incerca sa te convinga ca el spune adevarul!

| Swifthammer a răspuns:

Intrebi pe oricare din cei doi paznici :"Ce mi-ar raspunde celalalt paznic, daca l-as intreba care e usa care duce la libertate?" Orice usa imi va indica paznicul, o voi alege totdeauna pe cealalta...

| bunny_6472 a răspuns:

Mai e un paznic care spune adevarul?

| GrEeNHeArT a răspuns:

Unde gasesc poarta spre moarte?

| Aditzaaaa a răspuns:

...big grin Nu stiu, dar sunt curioasa sa vad raspunsul corect!

| LightingManuel a răspuns:

Asta nu este camera care duce la moarte?

| crazyB a răspuns:

Ce zi e azi si care e poarta spre libertate? si afli daca e paznicul care spune adevarulbig grin