| XxFaRsIoRuLxX a întrebat:

O persoana mi-a pus o intrebare. Intrebarea suna cam asa: Un puscarias era inchis intr-o celula patrata care avea pe un perete o usa si pe alt perete o usa. Fiecare usa dadea intr-un hol numai ca, unul dintre holuri ducea la spanzuratoare, iar celalalt ducea afara. Fiecare usa era pazita de cate un paznic. Unul dintre paznici mintea mereu, iar celalalt spune numai adevarul. Puscariasul nu stia care dintre cei 2 spune adevarul si care minte. El are dreptul de a pune o singura intrebare unuia dintre ei. Puscariasul pune intrebare si dupa ce o pune stie pe ce usa sa plece si ajunge afara. Intrebarea este: ce intrebare a pus puscariasul de a stiut pe unde trebuie sa iese? Va rog spuneti-mi pentru ca acea persoana nu vrea sa-mi spuna raspunsul si mie nu-mi trece nimic prin minte... Funda celui care da primul raspunsul corect!

5 răspunsuri:
| BlackEyedGirl a răspuns:

Intrebarea ar fi: daca v-as intreba care e drumul spre iesire, ce ar raspunde celalalt?
Astfel mincinosul ar arata drumul gresit, iar cel care spune adevarul la fel, deci puscariasul ar trebui sa iasa pe cealalta usa.

| pastru009 a răspuns:

Poate a intrebat care este usa spre iesire?(afara)

| contαbαndonαt a răspuns:

Nu, nu poate intreba care este usa ce duce-n libertate, deoarece avem asa: 2 paznici, unu' care este mereu sincer, iar celalalt care spune numai neadevaruri.Care este adev? Nu stim.Cum facem sa-l aflam, avand in vedere ca nu avem la dispozitie decat o singura intrebare de pus? Ce-i intrebam pe paznicii respectivi? Simplu."Celula aceasta are o forma patrata, nu? Atunci iesirea trebuie sa fie-n acea directie" ( intrebare capcana dupa care se afirma rasp. la intrebarea initiala, fara sa fie nevoie sa-l si cunoastem, caci am spus-o doar pentru derutarea paznicilor, si, raspunsul lor de final). Noi stiind deja ca aceasta este patrata.Raspunsurile vor fi constituite dintr-un adev. ( aceea ca aceasta are forma patrata) si dintr-o minciuna ( ca aceasta are orice alta forma numai patrata nu).Si de ce spun dintr-un adev. si-o minciuna? Simplu, in intrebare se si specifica la un moment ca diferenta dintre cei 2 paznici este faptul ca unul spune numai adevarul iar altul numai minciuni.Deci, logic luand-o, cel care minte mereu va minti si-n acest caz, unde noi, stim deja rasp. corect la intrebarea pusa si deci ne vom putea da seama care care este usa corecta.Stiu, am pus 2 intrebari intr-una singura, chiar daca nu pare, afirmatia de dupa intrebare este si aceasta tot o intrebare, dupa cum spuneam, una capcana.
Acum, nu stiu sigur cat de bine ar putea da roade varianta mea, depinde si de acei paznici, daca s-ar incumeta in a preciza, in rasp. lor, si locatia in care duc acele holuri, ori, cel putin, sa-ti ofere un indiciu.

| marius129 a răspuns:

Eu cred ca l-a intrebat pe paznicul care spune adevarul unde duce usa pazita de paznicul mincinos

| XxFaRsIoRuLxX explică (pentru marius129):

El nu stia care spune adevarul si care minte...