| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeți în blesteme și în previziune, clarviziune, dejavu!?
Mă sună ieri o patroană de cabinet dentar că nu ii merge vacumu si o freză, turbină, turbomotor. (Pe strada Vârfureni în București)

Eu ii spun trebuie să plătiți măcar taxi-ul ca sunt 20Km dus, 20 întors costă 3lei/Km.
(Că am o geantă de 30Kg cu scule și piese ce nu poate fi cărată decât cu o mașină).

Ea zice:" NOI SUNTEM CÂRCOTAȘI veniți pe banii Dvs."
Eu văzând asta ii spun :" cum sa risc, jertfesc, investesc eu si o jumătate de zi din viața mea șă și muncesc, să fac muncă fizică, să dau jos capace, să fac muncă de cercetare, analiză diagnoză, defectoscopie, să pun și banii pentru 40Km de taxi din buzunarul meu, mie ce îmi iese la afacerea asta!?"

Ea spune:"pâi mă gândeam că mi-l faceți așa pe CÂRÂIALĂ".
Eu îi spun că nu am mai auzit asta niciodată și nu înțeleg cum vine plătit în cârâială.
Ea îmi spune din nou așa pe față că ei sunt CÂRCOTAȘI și dă să închidă telefonul, nu mai vrea să ii prestez eu nici un fel de serviciu și se arata foarte jignită, ofensată și indignată pentru că nu am acceptat eu să merg să il fac "PE CÂRÂIALĂ".

Chiar așa, voi știți cum vine chestia asta munca la schimb pe "cârâială "? Sau plata în cârâială că eu nu înțeleg cum vine asta!?

Apoi iau eu o pungă de bomboane M&M parcă presimt am un dejavu că acele bomboane pot sparge smalțul dinților și mă gândeam chiar in momentul acela că pot fi periculoase si mi s-a spart o măsea în două bucăți.

Să fie blestem?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e blestem, e cârâială.
Dacă tipa ar fi fost așa de bună la blesteme, deschidea cabinet. Dar e bună doar la cârâială. Adică în aiureală.
Dar eu te întreb.Te-a sunat pe d-ta. Are aparatul stricat în continuare. Ce poate face? Sună alt reparator, și apoi pe altul. Are aceleași pretenții, toți o refuză. Ea cârâie și le sparge la toți dinții. Ce a rezolvat?
De aici rezultă că interpretarea ta este o aiureală.

| RxTx a răspuns (pentru sadrian46):

M-a sunat pentru că mă cunoște se pare că a cumpărat toate echipamentele din cabinet de la o fimă la care din când în când eu le fac garanțiile, foarte rar se defectează câțe ceva poate chiar sunt șî perioade de 3 ani de când au nevoie de mine până când se strică din nou ceva să mă trimită să repar obiectele aflate în garanție sau post garanție. pentru că în general ele nu se strică pentru că sunt scumpe și bune de exemplu un CNC CAD CAM costă și 50 000 euro.
Ea susține că eu am fost prezent in urmă cu x ani de nu îmi mai amintesc să zicem 4... 6 cu aproximație
în momentul în care ea si-a cumpărat echipamentele si că eu personal am luat parte am pus umărul la montarea lor asamblarea lor instalarea lor darea lor in funcțiune în locația rescpectivă.
O fi... Eu chiar nu îmi mai amintesc nimic nimic nimic despre asta!

| Wr3nch a răspuns:

Nu e blestem, e faptul ca avea maseaua bolnava. Ca m & m nu is asa tari.

Cat priveste tanti, de obicei la firmele de service nu se mentioneaza cat il costa pe tehnician sa ajunga acolo, ci e inclus in manopera. Si din atitudinea ei e clar ca dupa ce ii reparai iti dadea 100 de lei si te batea pe spate.

| RxTx a răspuns (pentru Wr3nch):

I-am spus :doamna luati-o pe calea oficiala că ați sunat direct in service
Eu sunt omul din service
Luati-o pe la firmă pe la facturare faceti un contract!
Si ea imi spune că nu dorește să sune la firmă că ăștia vor să ii ia 100 euro doar pentru munca de( deplasare analiză diagnoză )
Iar ea tocmai din acest motiv sa chinuit sa faca rost de nr omului care i-a montat unit-ul ca să scape mai ieftin cu tot cu reparat de cât ar fi costat-o in mod oficial doar munca de defectoscopie prestată în mod oficial prin firmă.
Ca ei sunt cârcotași și doresc să plătească cu "CÂRÂIALĂ"

ESTE PT PRIMA DATĂ ÎN VIAȚĂ CÂND UN CLIENT ÎMI SPUNE DIRECT DE LA TELEFON CĂ este cârcotași ca și motov principal pentru care nu este de acord sa plătească nici măcar taxi-ul pentru a ajunge acolo și ca și recompensă în loc de bani lei euro plata în natură să stea și ea o tură capră
Spune că ea dorește să plătească cu "cârâială"
Chiar nu imi dau seama ce inseamnă asta!?
Cum vine plata în cârâială!?

| Hammurabi a răspuns (pentru RxTx):

Vezi că ai fost sunat din altă parte și a făcut mișto de tine. laughing
Un medic stomatolog de la un cabinet dentar, cu siguranță nu vorbește așa și în termenii ăștia. Și nici nu se comportă în halul ăsta.
Pentru că, n-ar avea nici o șansă să aibă o afacere care să-i supraviețuiască.

| RxTx a răspuns (pentru Hammurabi):

O CUNOSC PERSONAL eu lucrez in colaborare cu o firmă mare cea mai mare din România care vinde echipamente de tehnică dentară
eu le fac service-ul o data la 1000 de ani când ele se strică
pot trece chiar si 3 ani până când se strică vre-unul.
EA ZICE CĂ MĂ CUNOAȘTE PERSONAL că eu am fost in locația ei în momentul în care i-am instat un castomat si un unit dentar nou vândut de firma pentru care eu fac garanțiile, si ea afirmă ca eu personal am fost la instalarea echipamentelor din cabinetul ei când ele erau noi in urmă cu câtiva ani poate 4.6 cu aproximație.

| LPCTSTR a răspuns:

Bun venit in Era Medievala Rumaneasca, in care oamenii inca apeleaza la fabule si misticism pentru a masca propria incompetenta in ratiune.

| ReddY25 a răspuns:

Nu cred deloc

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

1) Un medic de cabinet stomatologic e un om ciudat; vrea castiguri si investitie putina! Cunosc o multime de cazuri!
2) Cand cineva te suna ii spui direct suma finala (transport X-suma + verificarea +/-Y-suma, deci dvs. trebuie sa platiti suma X+Y= Z)
3) Cine vrea afacere, trebuie sa si investeasca, deci nu te risca sa lucrezi gratis!
4) Esti sigur ca era cine zicea? Sa nu fi facut cineva misto de tine; parca nu-mi vine sa cred ca un medic vorbeste astfel! Insa in ziua de azi te astepti la orice! Cand ma gandesc la ce vad zilnic; parca nu-mi vine sa cred ca asa de jos am ajuns!
5) Da, cred in blesteme, vraji etc. fiindca le-am trait si le traiesc inca! apoi sunt mentionate adesea si de marii preoti!
6) Cat priveste smaltul dintilor; nu are rost sa te simti vinovat sau sa crezi ca te-a blestemat fiindca uneori este o coincidenta sau gandul nostru: "Poate m-o fi blestemat afurisita! laughing" si oricum ar fi nu mergeai la ea pentru nimic in lume! Gasesti si oameni deosebiti cu care merita sa lucrezi si sa pastrezi legatura insa dureaza putin pana-i intalnesti! Numai bine!