| MariaOfficial a întrebat:

Zice-ti si voi un banc tare... funda la cel mai interesant:*

Răspuns Câştigător
| liliacALB a răspuns:

În spital este adus un tip cu o fractură craniană.
Sora medicală completează fişa şi întreabă:
- Căsătorit?
- Nu, accident.

19 răspunsuri:
| Puţifer a răspuns:

Zice-m că ar trebui să cauţi pe google.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.google.ro/

| umbrax a răspuns:

Si iar se incepe cu cersitul de bancuri

| Ţăpeşu a răspuns:

Acu aş băga un site cu lmgtfy, dar mi-e lene să intru acolo.

| liliacALB a răspuns:

Un banc semi-sec:
Un calator ajunge pe un deal, ziua in amiaza mare. Acolo intalneste un taran care ara. - Mai omule, te rog spune-mi, cum ajung in satul Secatura? - Mai nene lasa-ma, tu nu vezi ca ar aici? - Ba da omule, vad ca ari, dar spune-mi daca stii cum ajung in Secatura. - Mai nene tu nu auzi ca eu ar? - Omule, te vad bine, te-am inteles, nu te deranjez decat cu intrebarea asta simpla... Intre timp apare un popa calare. Calatorul nostru se bucura si-l opreste pe popa: - Parinte, stai nitel sa ne descurci si pe noi! Uite m-am oprit din drumetia mea sa-l intreb pe omul acesta unde e satul Secatura, dar el imi spune in continuare ca el ara. Poti te rog sa-l lamuresti ca nu vreau nimic de la el, ci numai daca stie sa-mi zica si mie incotro o iau? Popa le arunca o privire speriata si incaleca, spunand: - Hm, eu cred ca voi vreti sa-mi furati calul! big grin

| MariaOfficial explică (pentru liliacALB):

Interesant! Mai astept si altele, apoi ma pronunt! happy

| liliacALB a răspuns:

Un student la facultatea de drept, examen oral.
− Ce este frauda?
− Ceea ce incercati dumneavoastra sa faceti cu mine!
− Explica-te!
− Conform codului penal: "Comite frauda acela ce profita de ignoranta altuia pentru a-l prejudicia"

| liliacALB a răspuns:

O tânara la spovedanie:
- Parinte, am pacatuit cu parintele din parohia vecina!
- Fiica mea, sa nu mai pacatuiesti, sa iei aghiazma mare, sa faci 25 de matanii si data viitoare aminteste-ti ca asta e parohia ta!

| liliacALB a răspuns:

La un bar, in Spania, un grup de italieni:
- Dati-ne 4 Coca Cola Light.
- N-avem Light, dar va putem da 4 Zero!

| liliacALB a răspuns:

Aflati când totul va fi bine în România!

Atunci când in România un poliţist poliglot va ajuta un ţigan ostenit de muncă să se urce într-un tren cu suspensie magnetică în care călătoresc funcţionari bugetari bogaţi şi antreprenori cinstiţi pentru a fi martori la un proces intentat unor politicieni corupţi.

| liliacALB a răspuns:

Sotul catre sotie:
− Ai vazut-o, draga, pe tanara aceea care zambea la mine?
Sotia:
− Nu-i nimic iubitule, si pe mine m-a bufnit rasul cand te-am vazut prima oara.

| liliacALB a răspuns:

- Dragul meu, spune-mi, nu arat prea grasa in blugii astia?
- Te superi daca-ti spun adevărul?
- Nu.
- M-am culcat cu sora-ta!

| liliacALB a răspuns:

- Se desfiinteaza FISCUL, striga fericit Vasile.
- Ei, na, de unde ai aflat?
- Adineauri am primit de la ei un plic pe care scria "Ultima instiintare."

| liliacALB a răspuns:

-Fiecare femeie are o prietena care mananca ca o vaca si nu se ingrasa!

-Daca oameni necunoscuti te invita la vanatoare, intreaba mai intai care va fi rolul tau!

-A pleca mai devreme de la locul de munca este un semn rau. Unul de la noi a plecat odata mai devreme si... a divortat!

- A te intoarce este un semn rau. Mai ales daca esti o femeie tanara, proaspat casatorita si n-ai fost acasa de 3 zile.

| MariaOfficial explică:

Imi este greu sa aleg un banc castigator! Si sper ca @liliacALB sa nu se supere pe mine!

| Ida_Luca_1977 a răspuns:

Bancul este o poveste foarte scurtă, reală sau imaginară cu un final surprinzător și foarte amuzant. Bancurile pot avea rolul unui tratament scump, cu același efect: descrețesc frunțile, și sunt un plăcut subiect de discuție la o întâlnire de orice gen.

Bancurile sunt legate de socializare, ele se spun într-un grup. "Nașterea" lor e legată de natura umană care simte nevoia de a exprima îndoieli, probleme, respectiv argumente, opinii ce sunt încorporate în această producție.

Pentru că bancurile conțin o mică învățătură socială, reprezintă în majoritatea cazurilor o lecție socială despre lume, oameni, totul îmbrăcat într-o formă ludică, de glumă, de joacă. Dar scopul principal al bancurilor este că, de altfel, al proverbelor, poveștilor cu tâlc, snoavelor este de învățătură neacademică, profană, fără un program anume, ce are loc în spațiul liber al comunicării. În mare parte pot avea și rol educativ. Bancurile exprimă nevoia de creație a unui popor într-un anume moment. Ele au avut dintotdeauna, din punct de vedere al conținutului, asemănări cu glumele, cu jocurile, cu povestirile cu tâlc, cu zicalele, uneori și cu proverbele. Global, toate acestea pot fi considerate producții spirituale ale unei comunități. Dar bancurile, față de celelalte creații amintite, sunt mai perisabile, utilizarea lor cere mai pregnant socializarea.

Snoavă
Umor

Umor negru cu tovarăși, 1 Aprilie 2006, Evenimentul zilei
Cea mai veche carte de bancuri din lume, 16 martie 2009, Descoperă
La originile bancului: gloria si decaderea, 27 noiembrie 2009, Cecilia Stroe, Descoperă
Bancuri din folclor urban

| Romaniaallup a răspuns:

Vrei un banc lung sau unu banc mic.
Vreau un banc mare bunicule
Bine nepoate.
Bannnnnnncccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc laughinglaughing