| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani locuiesc in Italia si vreau sa vin in Romania cu avionu fara insotitor, nu stiti daca se poate? Si cum se procedeaza?

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai, cred ca parintii tai trebuie sa dea o declaratie cum ca compania de zbor este scutita de orice responsabilitati daca patesti tu ceva in timpul zborului. Altfel nu stiu. thinking

| Abcdefg123 a răspuns:

Cu ajutorul unei procure de la parinti :]. Un fel de declaratie :p.

| Vic_8154 a răspuns:

Daca ai buletin si nu ai passaport trebuie procura semnata de parinti la notariat.
Daca ai passaport poti merge far proplema.
Bafta!

| doar.pt.voi. a răspuns:

In caz ca ai iesit din tara(Romania) cu procura, si vrei sa te intorci cu avionul, o poti face...pe baza buletinului, procurii si o persoana majora sa dea declaratie pe propria lui/ei raspundere ca te intorci cu avionul, nu patesti nimic.Oricum.esti minora si vei fi insotita de o stuardeza pana vei ajunge la destinatiehappy ( asa am procedat eu) happy funda?

| Alexa_7289 a răspuns:

Pai din cate stiu eu trebuie o procura de la parinti si iti trebuie un isotitor de zbor de la compania cu care zbori care va avea grija de tine pana la sfarsitul zborului. Apoi te va conduce pana la persoana care te va astepta(aceasta persoana trebuie sa fie cea din acordul parintilor).