| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si stau in Italia, vreau sa ma duc cu avionul in Romania in vacanta. Vroiam sa stiu daca am nevoie de insotitor sau cum se procedeaza. Astept cat mai multe raspunsuri va rog. Multumesc.

1 răspuns:
| traficanta a răspuns:

Din moment ce esti minor nu ai cum sa pleci singur.Trebuie sa pleci cu o alta persoana care are imputernicire de la parintii tai, adica semnatura lor.Asta se face la notar. Ori daca vrei sa pleci cu un parinte, ai nevoie de semnatura celuilalt.Numai dacă sunt cu ambii părinţi sau unul dintre ei sau îl alt caz cu un însoţitor. Daca nu ai un prieten sau vreo cunostiinta care sa te insoteasca, poti sa convingi o persoana de pe aeroport sa treci cu ea smug Dar in orice caz depinde de compania aeriana. Poti sa trecii si singur dar trebuie oricum sa ai semnatura parintilor de la notar big grin Succes.