| Andy_Andrada_1996 a întrebat:

Am 16 ani iar in vara vreau sa plec cu avionul singura in Italia. Se poate si fara însoţitor?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate fara insotitor major dar acesta poate fi si personalul de bord de pe avion, conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Poate avea calitatea de însoţitor şi o persoană anume desemnată din cadrul unei societăţi comerciale autorizate, în condiţiile legii, să desfăşoare activităţi de transport internaţional de persoane."
Din cate am vazut unele companii aviatice percep o taxa pentru insotire, asa ca va trebui sa te interesezi la cele care fac zboruri Romania-Italia.

| mihai69 a răspuns:

Da. Dar trebuie să verifici dacă la compania cu care vrei să zbori oferă serviciul de însoțire minori. Și evident, cu declarație notarială de la părinți că te lasă și prin care numesc respectiva companie ca printr-un reprezentant al lor să te însoțească.

| tickey a răspuns:

Nu poti. E nevoie de cel putin o ruda sau o persoana imputernicita de ambii parinti ca sa poti pleca.

| Sorin_Dumitru_1968 a răspuns:

Nu ti se da voie! In plus nici nu iti recomand! Iarta-ma ca iti spun dar singura la 16 ani in Italia, hmmm.Stai frumos acasa

| Dewezzy a răspuns:

Cu aviz de la parinti sau insotitor, cum nu vrei insotitor convingeti parintii sa semneze ca tu sa pleci fara insotitor in afara tarii

| suntserios a răspuns (pentru Dewezzy):

Poate sa ii semneze si strabunicul ca fara insotitor tot nu poate zbura, poate in schimba, contra unei taxe sa aiba insotitor un membru al echipajului de zbor

| tickey a răspuns (pentru suntserios):

Ma refeream ca insotitorul respectiv, daca nu e unul din parinti, trebuie imputernicit de ambii parinti