| nikolettta a întrebat:

Am 3 intrebari pentru voi:

1. Ce imi recomandati sa vad cand merg in Sibiu? Ce nu trebuie sa ratez(obiective turistice, nu cluburi)?

2. Ce imi recomandati sa vad cand merg in Timisoara? Ce nu trebuie sa ratez(obiective turistice, nu cluburi)?

3. Ce imi recomandati sa vad cand merg in Cluj? Ce nu trebuie sa ratez(obiective turistice, nu cluburi)?

fundita pentru cel care raspunde cat mai detaliat (eventual sa povesteasca din proprie experientza) la cele 3 intrebari.
Dau si puncte bonus.

Răspuns Câştigător
| darii a răspuns:

In Timisoara si in Cluj sincera sa fiu nu am fost. Dar fiindca locuiesc in Sibiu, iti pot spune niste obiective turistice. Parcurile Astra si Cetatii sunt splendide, relaxante si totodoata pline de "vigoare". Prin Parcul Sub Arini e placut sa mergi cu bicicleta sau cu rolele. Poti vizita si Gradina Zoologica si Muzeul Satului care e unul dintre cele mai mari din tara. Muzeul Brukenthal, Muzeul Frantz Binder si Muzeul de istorie naturala nu trebuie sa le ratezi! Sunt cu totul si cu totul fascinante! Iti recomand sa bei o cafea pe centru, sau sa mananci o inghetata la o gelaterie din Piata Mare. timp in care ai putea admira frumusetile care te inconjuara. Ai putea merge si la Catedrala Crestin-Ortodoxa de pe Strada Mitropoliei |Strada paralela cu centrul orasului| si ai putea da o raita prin centrele comerciale de la iesirea din Sibiu spre Selimbar, sau pe la magazinele de pe Bulevardul Mihai Viteazul.

4 răspunsuri:
| matadoru a răspuns:

Sibiu e un oras foarte frumos, sunt multe locuri de vizitat.Iti recomand cateva obiective care te vor incanta, cel putin pe mine m-am incantat, ti-o spun din proprie experienta --Turnul Sfatului
Muzeul Civilizatiei Traditionale ASTRA
Muzeul de Etnografie Universala Franz Binder
Parcul ASTRA
Catedrala Evanghelica
Biserica Ursulinelor
Casa cu cariatide
Biserica Romano Catolica
Catedrala Ortodoxa
Turnul Gros - Sala Thalia
Zidurile de Aparare ale Cetatii Vechi
Pasajul Scarilor

| alecxsis a răspuns:

Hello,
In Timisoara obiective turistice nu sunt atat de multe ca in Sibiu, de exemplu. Dar totusi, nu trebuie sa ratezi Catedrala din centru orasului, Muzeul Satului si cel Al Banatului. Sa nu te lasi impresionata cand auzi Parcul Botanic. Nuuu! Nu e ca acel splendid parc din Cluj. E un simplu parc cu cateva flori, copaci ( plante) alei si niste fantani artificiale care nu mai functioneaa de ani buni.
In schimb in Cluj, din punctul meu de vedere e superb. Mai ales Parcul Botanic. Am ramas uimita de acele specii ciudate.Tot in Cluj ar mai fi si Catedrala, centrul in general. Prea multe nu stiu ca nu am avut tim de vizitat. Dar e frumos si doar in trecere. Dar daca mergi special cu scopul vizitei, te rog, insist, lumineza-ma si pe mine cu ce am ratat. Pupici

| Andra00009 a răspuns:

1.In sibiu sunt multe de vizitat. Este muzeul satului, muzeul national brukenthal, muzeul de stiinte, muzeul de arme si trofee vanatoare, muzeul de locomotive cu aburi :d
2.In timisoarathinking pai sunt: Muzeul Banatului Timisoara
Muzeul de Arta - Palatul Baroc
Muzeul Diocezei Ortodoxe Sarbesti, Arta Bisericeasca
Muzeul Satului Banatean
In cluj. Casa Memoriala Emil Isac
Muzeul Farmaciei
Muzeul Apei
Muzeul de Mineralogie
Muzeul National de Arta
Muzeul National de Istorie a Transilvaniei
Funda?:d

| Alvy a răspuns:

Te ajut si eu cu cateva recomandari cu detalii

Pentru Cluj Napoca gasesti o lista aici: http://www.cazareclujnapoca.ro/ro/obiective-turistice, pentru imprejurimile orasului: http://clujtravel.com/

Iar pentru Sibiu gasesti informatii aici: http://www.cazaresibiu.com/ro/Obiective-Turistice-Sibiu.html