| zamfira a întrebat:

Ma gandesc sa fac o mica excursie al Timisoara. Va rog sa imi recomandati cateva repere turistice pe care nu trebuie sa le ratez. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| adeana a răspuns:

Sa mananci o inghetata in centru. sa te plimbi pe la "pesti" - fantana din centru. La Opera nu stiu ce ai putea vedea. stagiunea se deschide in septembrie, cred. Dar as putea sa-ti spun ca acolo e Teatrul Naţional, Teatrul German şi Teatrul Maghiar care au spectacole în limbile română, germană şi maghiară - acest lucru e unic in Europa. In dreapta Operei (cum stai cu fata la ea) a fost inainte Discoland, o discoteca foarte tare si vis-a-vis e Muzeul Banatului care e in Castelul Huniazilor (monument istoric).
Te intorci si ajungi la Catedrala, n-ai cum s-o ratezi. Sper sa gasesti muzeul deschis si sa poti urca in turn. In dreapta Catedralei este Parcul Central - te poti plimba pe-acolo linistita. este un monument (Monumentul eroilor cazuti in al Doilea Razboi Mondial daca nu ma insel) apoi treci podul peste Bega si poti merge spre P-ta Maria si P-ta Iosefin - e zona veche a orasului. E frumoasa zona, sa te plimbi asa pe stradute.
Te poti intoarce si sa mergi pe malul Begai pana la urmatorul pod si pe partea dreapta o sa vezi cladirea Electro, parte din Politehnica Timisoara. Imediat pe dreapta se construieste o biblioteca si urmeaza Universitatea de Vest. Pe partea stanga sunt multe terase si stranduri. La urmatorul sens giratoriu. spre dreapta e faimosul complex si la stanga Parcul Rozelor si Parcul Copiilor. Neaparat sa mananci o shaorma. ca e diferita de ce se mananca prin tara. chiar e buna. Poti sa intrebi cum ajungi in Parcul Rozelor. Te plimbi pe-acolo. si apoi ti-as recomanda sa mergi spre P-ta Libertatii. o sa treci iar prin P-ta Operei. :) Din P-ta Libertatii ajungi in P-ta Unirii. unde poti vizita Domul Catolic, Biserica Sarbeasca si Muzeul de Arta din Palatul Baroc. Multe terase faine, sper sa gasesti loc. ca trebuie sa te odihnesti putin, sa-ti incarci bateriile pentru ce mai urmeaza. Din P-ta Unirii mergi catre Bastion. Din pacate, acum e in renovare. dar poti vedea zidurile vechii cetati. Undeva langa hotelul Continental este un ceas floral, fain de tot si langa magazinul Bega - pentru un shopping mic. De aici poti merge sa vezi cladirea Bancii Nationale si a Postei Mari, e destul de diferita de un oficiu postal obisnuit :) Inainte daca mergi o sa ajungi la Parcul Copiilor care nu mai e ce-a fost. cand eram eu mica, era frumos si puteai sta o zi intreaga in el fara sa te plictisesti.
De-acolo, tot inainte si dai de un alt pod peste Bega si in stanga este cladirea Baii Publice Neptun (arata ca acum aproape 100 de ani cand a fost construita). De aici incepe vechiul cartier Fabric. In dreapta e Parcul Poporului, apoi catedrala Millenium - este cea mai mare biserică catolică din Timişoara. Aproape ai ajuns in P-ta Traian. De aici iti recomand Fabrica de Bere. si cam asta ar fi.
Mai sunt multe chestii de vazut. incearca sa intri pe http://www.tourist-informator.info/ro/info-turism/timisoara/
Vacanta placuta.

4 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Am stat 3 ani in timisoara, dar nu stiu ce ti-as putea recomanda... Depinde de scopul vizitei... Poti merge la opera, la muzeu (este unul in centru, dar e destul de ascuns), la catedrala din centru... Timisoara s-a facut remarcata prin numarul mare de parcuri pe care il detine. Te sfatuiesc sa vizitezi cat mai multe din ele... Parcul rozelor cred ca arata foarte frumos in perioada asta... Parcul unirii este plin de terase acum. daca vrei sa te relaxezi e un loc ok... Tot in Unirii poti vizita Domul Catolic... Daca imi aduc bine minte... inca se mai vad gauri in acoperisurile caselor de la revolutie... Pentru mancare viziteaza complexul... Iar daca vrei club/disco alege fie Complexul studentesc fie Unirii.

| DoomNEzeu a răspuns:

Http://www.primariatm.ro/

Acolo gasesti orice despre timisoara;)

| dadaaaaa a răspuns:

Poi ai muuulte de vizitat.eu sunt din Timisoara.nu ma pun acum sa enumar toate k nu am chef doar sa ajungi in tm si o vei descoperii incetu cu incetu

| fufa021978 a răspuns:

Catedrala este super, chiar in centrul timisoarei siparcul rozelor e frumos