| Lioana a întrebat:

Am nevoie de o idee geniala de vacanta pentru o săptămână in luna decembrie. Preferabil in afara tarii.

40 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Curba Donului (regiunea Dronetk).

| Lioana explică (pentru Bula):

Bula dragă, cu ce ti-am greșit de ma trimiți în Ucraina?

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Ai cerut "o idee geniala"... big grin

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

O idee geniala e Laponia. Dar pe care de geniala pe atât de scumpă

| Yuoia a răspuns (pentru Bula):

E "Cotul Donului", nu curba.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca bugetul este doar de 1000 euro, atunci nu-ti ramane decat o mica statiune de munte in tara, recoamnd in muntii Apuseni, ca-i tare frumos acolo.

| Lioana explică (pentru Violleta2022):

Draga Violeta eu cu 500 euro am fost 2 saptamani prin Europa, cazare 7 zile in Franta si alte 7 zile vizitand orase pe traseu. Trebuie sa stii cum sa te organizezi. Nu toata lumea alege luxul.
Si din experienta mea pot spune ca e mai ieftin in afara decat in tara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lioana):

Daca te duci cu sarlame de acasa si dorimind in masina proprie, da, este posibil cu 500 euro sa stai 2 saptamani.

| Lioana explică (pentru Violleta2022):

Cu autocarul am fost. Excursie de grup.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1 săptămână genială. 100000 $ pe noapte.
https://www.palms.com/

| Lioana explică (pentru sadrian46):

La pretul asta nici nu mai are rost sa deschid linkul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lioana):

Ba are, ca să vezi ce înseamnă geniul, și să te inspiri.

| Lioana explică (pentru sadrian46):

Cred ca avem viziuni diferite despre ceea ce inseamna genial.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lioana):

Așa este, dar ca să te ajut să îți ajustezi viziunea. Cei ce adminstrează acel hotelși fac profit din el, au clienți care sunt dispuși și își permit să plătească acele prețuri. Cum sunt acei clienți? Geniali?

| Lioana explică (pentru sadrian46):

Cum sunt acei clienti? As avea cateva adjective pentru ei: fraieri, risipitori, fitosi etc. Eu caut locuri frumoase nu hoteluri frumoase.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lioana):

Fraieri. La banii aceia. au avut experiențe de viață. Așa că știu pe ce dau banii. risipitori. Când ai câteva miliarde, nu vrei să le duci cu tine acolo unde împingi panseluțele în sus. fițoși. În lumea lor, nu mai contează să faci fițe.
Vrei un loc frumos? Te ajut să cauți. Numai 175000 GBP pe noapte.
https://www.luxuo.com/......hotel.html

| Lioana explică (pentru sadrian46):

Tu esti fixat pe hoteluri. Prefer cabanele de lemn dar sa merite peisajul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lioana):

Platoul Padiș din Munții Apuseni.

| johnnny123 a răspuns:

Și noi de unde să știm dacă ai un buget de 300 de euro sau de 15.000 de euro?

| Yuoia a răspuns:

Egipt

| haileewatson a răspuns:

Zanzibar

| haileewatson a răspuns:

Cu 1000 de euro nu mergi nicaieri in afara tarii in luna decembrie happy

| Lioana explică (pentru haileewatson):

Pui pariu ca merg?

| haileewatson a răspuns (pentru Lioana):

Ok sa ne arati si noua.

| katin a răspuns (pentru Lioana):

Am vazut ca cineva raspunde Egipt.
Da, am vazut reclame pe la agentiile de turism, in locuri semi-exotice cu sume intre 200 si 500 euro.
Violeta poate merge pe cont propriu si doarme numai la Ramada sau alte hoteluri de la 7 stele in sus. 7 stele la pret nu si la confort.

| suntserios a răspuns (pentru haileewatson):

Ee hai, sa nu exageram acum.

| haileewatson a răspuns (pentru suntserios):

Luna decembrie e cea mai costisitoare din an.

| suntserios a răspuns (pentru haileewatson):

Mnu. Luna decembrie e costisitoare in destinațiile de iarna. In rest august e de departe cea mai costisitoare. Decembrie e chiar o lună ieftina pentru destinațiile de vara

| adryang78 a răspuns:

De ce în afara țării? Străinii vin să ne viziteze, încântați de peisajele pe care (încă) le avem, iar tu deja ai terminat de văzut tot ce era de văzut?
Încearcă o săptămână în Maramureș, de exemplu. Sau Bucovina. Sau o rută montană, cu opriri de câte două- trei nopți. Ai de unde alege.

| Xexexexexer a răspuns (pentru adryang78):

Taci naibii. Nu are nimeni datoria sa viziteze toata tara ca sa aiba dreptul sa vada si restul lumii. Poti aprecia tara ta si in acelasi timp sa vizitezi si altele. De asta sunteti saraci, ca sunteti invidiosi si limitati.

| adryang78 a răspuns (pentru Xexexexexer):

Nu e vorba de datorie. Era doar o sugestie. Iar vocabularul tău cam lasă de dorit. Nu prea pricep nici exprimarea. "Sunteți" - să înțeleg că tu nu ești român? Sau ești dintre cei care au uitat cum se spune greblă și se cred prea buni ca să-și amintească de unde au plecat?

| Xexexexexer a răspuns (pentru adryang78):

Cum nu e vorba de o datorie?

"deja ai terminat de văzut tot ce era de văzut?"

Trebuie sa vezi toata Romania si apoi sa mergi prin afara, asta ai dat de inteles.

Roman sunt, nu sunt sarac. Ai gandire de om neplimbat si invidios.

| adryang78 a răspuns (pentru Xexexexexer):

Am înțeles. Încă unul care se plictisește și i se pare amuzant să se dea în stambă pe-aici. Ignore. happy

| suntserios a răspuns (pentru adryang78):

Este ca nu ai iesit niciodata din tara?

| adryang78 a răspuns (pentru suntserios):

Nu, nu este. Am vizitat Grecia, Bulgaria, Anglia, Irlanda, Turcia și Cehia. Frumos, diferit, altă cultură, altă mentalitate, altă civilizație. Dar n-am găsit nicăieri frumusețea sălbatică de la noi. Poate sunt subiectiv.

| suntserios a răspuns (pentru adryang78):

Dacă nici Grecia și Irlanda nu au frumuseți sălbatice... ce plaje are Grecia nu o sa viseze Romania niciodată.
Pe de altă parte nu am înțeles niciodată oamenii care sunt contra vacanțelor in alte tari. Sunt atâtea locuri de văzut...

| AdrianFoanga a răspuns:

Mergi in Zermatt Elvetia.

| Xexexexexer a răspuns:

Eu merg in Spania in perioada aia. Ai putea si Maldive, Bali, Dubai. Un buget orientativ ne-ar ajuta.

| Lioana explică (pentru Xexexexexer):

Maxim 1000 euro. Dar evident caut costuri cat mai mici.