| andreeaeml1200 a întrebat:

Daca esti minora si vrei sa mergi singura la mare fara un adult, trebuie neaparat un major sau un adult pentru a te caza? Repedeee, vrea o cunostiinta de a mea sa mearga cu nu stiu ce alta fata la mare, ele avand 16 respectiv 17 ani. Nu vor sa lucreze, doar asa pentru 3 zile in vacanta

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Clar.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este obligatoriu un parinte sau tutore legal sa mearga cu tine, fiindca este ilega sa calatoresti singura, ca minora.
Cazarea la hotel, motel sau casute se face PESTE 18 ani, fiindca este ilegala.

Nu stiu daca tu vezi stirile d ela televizor, care au ingrozit deja tara unde mai multi minori care au fugit de acasa au fost prinsi in tren, in gara sau in statiune la mare, singuri. ca atare s-a triplat paza in gara, in trenuri si chiar in statiunile de la mare, tocmai pentru a prinde minorii care fug de acasa sau vin sa faca ilegalitati acolo, consumand droguri ori alcool si putand fii violate sau furate si vandute pe piata de prostitutie.

La momentul asta este un mare tam-tam toata tara, cad capete de conducere din Politie siMinistere, din cauza celor ucisi de un drogat, sau a fetitelor rapite, dar si de faptul ca minorii mor pe capete, fiindca nu sunt supravegheati si controlati de parinti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, orice unitate de cazare care se respecta nu primește minori neînsoțiți

| andreeaeml1200 explică (pentru suntserios):

Deci nu se pot duce singurele la mare? Trebuie neaparat sa vina mama uneia dintre ele

| suntserios a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Așa ar trebui

| Holiday a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Varianta doi: iei cazare de la aia care stau pe la iesirea din gara asteptand turisti carora sa le inchirieze. In situatia asta, chiar nu te intreaba nici naiba cati ani ai.

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Si iti baga niste preturi de isi dau astea alocatia lunara pe o noapte de cazare.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Cat e alocatia?

| Holiday a răspuns:

Daca iei cazare online la unitati administrate de persoane private (adica apartamente/garsoniere) in general atat check-in-ul, cat si check-out-ul, nu presupun interactiunea cu proprietarul, deci nu are de unde sti ca este minor, sau major. Daca cumva se cere identificarea inaintea cazarii (putin probabil), poti face rezervarea pe numele unui major care sa trimita datele de identificare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosalia de ce ai douo conturi?! Si nu imi spune ca nu esti rosalia, pentru ca pui fix aceleasi intrebari ca ia. Probabil o sa ma blochezi si pe contul asta, dar vreau sa te intreb ceva neaparat. Ce mai face preotul din sat? Ce mai face barbatul ala frumos care poarta haine scumpe si nu te baga in seama. Ce mai face ala care ii taia lemne bunicului tau, si ti-a cerut nr de telefon cand erai tu grasa si purtai fes laughing si ce mai face ala de la nunta. I-ai dat nr pana la urma? Iarta_ma, dar nu ma pot abtine laughing

| andreeaeml1200 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt Rosalia, ce naiba

| Sistemulxxl a răspuns:

Daca se cazeaza la particulari nu e problema.