| Kornuletz540 a întrebat:

Vreau să merg cu părinții și câțiva prieteni într-o excursie de două săptămâni prin Rusia, mai exact în Moscova, Sankt Petersburg, Ekaterinburg și Yakuția. Având în vedere situația cu războiul din țara vecină, se poate face acest lucru și ce obiective/atracții putem să vizităm?

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ați ales deloc bine momentul. Parca aud stiri despre voi la televiziunile internationale.
Mai bine alegeti altă țară unde este liniste.

| Simpatic a răspuns:

De ce ati ales tocmai Rusia? stii ca guvernul rus este impotriva romanilor acum, si stii si de ce! ca am ajutat ucrainienii!
Deci nu veti fi bine primiti acolo, parerea mea

ps: eu nu am nimic cu poporul rus, doar mi-am exprimat parerea cat mai obiectiv cu putinta

| Violleta2022 a răspuns:

Tu pe ce lume traiesti?
Nu ai auzit ca-i razboi in Rusia?
Total explus aceste calatorii pe teritoriul Rusiei!

| Kornuletz540 explică (pentru Violleta2022):

E Rusia, nu Coreea de Nord.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kornuletz540):

Da baiete, in Rusia este razboi, nu in Coreea de nord!
Coreea de nord este doar o tara comunista, cu legi si reguli foarte stricte.
Rusia este inca in razboi cu Ucraina, iar romanii care sunt aliati ai ucrainienilor, ajutandu-i, deci nu sunt iubiti de rusi, dimpotriva.
Cred ca stii cum este depeapsa ruseasca pentru un prizonier de razboi, nu?
Femeile sunt violate si batjocorite in public, iar barbatii sunt violati in anus iar apoi li se taie penisul, dupa care sunt impuscati in cap.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate doar că trebuie să ajungi într-o țară care permite accesul în Rusia. Probabil Turcia sau Georgia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate.

| gabicoo a răspuns:

Dacă aud ăia că ai folosit pe TPU cuvântul război - te recrutează forțat și te trimit pe front în Ucraina.
Vladimir Vladimirovici are cont și aici. La fel și cei din FSB.
winking

| Kornuletz540 explică (pentru gabicoo):

Doar dacă nu sunt troll-atehappy

| RoCkKiD a răspuns:

E o tampenie sa faci asta in timpul unui conflict. Si Rusia si China au retinut ilegal cetateni UE sau SUA de-a lungul timpului pentru tot felul de negocieri dubioase.

| Kornuletz540 explică (pentru RoCkKiD):

China nu este în nici un conflict militar momentan.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Kornuletz540):

Nici pana acum nu a fost, au retinut si pentru conflicte diplomatice da' pana la urma e pielea ta si faci ce vrei cu ea.

| Kornuletz540 explică (pentru RoCkKiD):

Cred că o să ne ducem în Polonia sau Lituania, ori poate mai bine în Suedia, la Stockholm și Gotenburg.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Păi în primul rând, mergeți la Ambasada Rusiei pentru vize turistice. Apoi trebuie să ajungeți în Republica Moldova, de unde luați un avion, autocar până în Rusia. Iar, în Rusia, luați un ghid turistic oficial care vă va rog, în primul rând cu legislația în vigoare acolo, pentru a nu fotografia, filma unde este interzis, a nu vă plimba unde vreți, dar cel mai important, a nu vorbi cu nici un cetățean rus.
De asemenea să aveți cazarea asigurată pe tot traseul turistic.
Iar, la final, vă rugați în fiecare seară, în camera de hotel, să vă întoarceți în România, fără nici un fel de incident neplăcut!

| Holiday a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Si pe unde o ia autocarul din Republica Moldova, ca sa ajunga in Rusia?laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

A nu vorbi cu nici un cetățean rus. Aiurea, nu mai există asemenea interdicție, de când a căzut comunismul la ei.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Pariez pe orice că habar nu are unde e Rusia pe harta. Oricum pare că o confunda cu Corea puțin.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Holiday):

Râzi cât vrei, dar înainte de a te face de râs intră pe site-urile firmelor de transport pasageri din Republica Moldova și vezi cât ești de prost!

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru sadrian46):

I-am răspuns unuia care a l-a fel, s-a făcut de râs mai înainte. Caută pe internet, o știre de la aceste sărbători care au trecut despre niște tineri care au ajuns în Rusia și vezi ce au pățit când au spus că sunt români.

| Holiday a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Bai habaucule, eu n-am spus ca nu sunt, te-am intrebat pe unde o ia autocarul sa ajunga in Rusia. Ideea e ca de la Chisinau la Moscova traseul autocarului trece prin Romania. Deci, cat de imbecil sa fii sa te duci la Chisinau sa-l iei, cand il poti lua din Romania.
In alta ordine de idei, de la Chisinau la Moscova, cu autocarul, acum, faci 51 de ore. Cine e nebun sa stea aproape 5 zile din concediu pe drum, in autocar?!
Nu mai vorbim de celelalte aberatii de genul "dar cel mai important, a nu vorbi cu nici un cetățean rus", sau "vă rugați în fiecare seară".hee hee

| Kornuletz540 explică (pentru ValentinMihai78):

Mulțumesc de sfaturi, în afară de cele cu cetățenii ruși și hotelul, iar cu pozatul interzis știu ca acest lucru este în Coreea de Nord sau Beijing(Orașul Interzis).

| Standt a răspuns (pentru Holiday):

"Ideea e ca de la Chisinau la Moscova traseul autocarului trece prin Romania."
De ce ar face un traseu asa de intortocheat? Te intreb ca sa inteleg. Este o logica in asta? Nu pot crede ca tu nu stii unde este pozitionar Chisinaul.
Poate lua avion de la Chisinau la Moscova.

| Holiday a răspuns (pentru Standt):

Pentru ca, drumul ala mai putin intortocheat e prin Ucraina, si de acolo in Rusia, doar ca, avand in vedere situatia, bineinteles ca toate granitele dintre Ucraina si Rusia sunt inchise. Nu trece nimic in nicio directie.
Asa ca traseul e prin Romania, Ungaria, Slovacia, Polonia, Lituania, Letonia si de abia apoi Rusia. Adica ocoleste Ucraina.

"Poate lua avion de la Chisinau la Moscova."

Nu exista. Trebuie sa zbori in Armenia si apoi de acolo la Moscova. Posibil sa fie variante si cu escala in Turcia, sau Georgia.

| Standt a răspuns (pentru Holiday):

Am inteles.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Kornuletz540):

Treaba dumneavoastră, dar vă doresc să vă întoarceți acasă și nu să aveți probleme acolo!

| Standt a răspuns:

Cand vreti sa faceti asta? Sper ca la vara. Ca acum in Yakutia e greu si pentru localnici. E gea mai rece zona din toata lumea.
Desi toti te descurajeaza cu razboiul, eu vad ca e numai la granita dintre Rusia si Ukraina.
Doar pentru Moscova, Sankt Petersburg, Ekaterinburg abia v-ar ajunge cele 2 saptamani. Sunt multe de vazut. Din ce citesc pe Google, ca nu am fost.

| Kornuletz540 explică (pentru Standt):

Am înțeles, atunci ne vom limita la Ekaterinburg și Sankt Petersburg.