| 00000000000000000000111111111122222222223333333333 a întrebat:

pentru cei care ati fost cu avionul.am voie sa imi pun in bagaj condimente pentru mancare la plic? de ce n-am voie lichid.dar dulceata?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine spune ca nu poti pune? Cu dulceata e mai greu. Ca se poate sparge borcanul.

| Bradatan_Cristina_2002 a răspuns:

Ai voie cu condimente la plic. Nu ai voie insa cu lichide pentru ca ei cred ca pot fi substante otravitoare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bradatan_Cristina_2002):

De fapt nu ai voie cu lichide pentru ca se pot fabrica explozibili

| danyel04 a răspuns:

Da poti sa pui.

| amiracervencu a răspuns:

Condimentele nu sunt o problemă, mai mult ca siguri poți să le pui in bagaj. Cât despre lichide, eu am pățit-o odată. Nu ne-a lăsat să luăm o sticlă cu nu știu ce suc. Motivul ar fi că trebuie să-și facă ei vânzarea în avion.

| CuriousStuff a răspuns:

Condimente care nu sunt lichide ai voie, lichide ai voie sa iei in bagajul mare, nu cel de mana. In cel de mana ai voie doar vreo 50ml si sub anumite reglementari. Poti sa-ti cumperi orice sticla cu orice lichid dupa ce ai trecut de check-in si ai intrat efectiv in aeroport, sunt destule magazine. Dulceata se considera lichid, deci nu ai voie in bagajul de mana.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. M-am referit la bagajul de cala. Tu nu ai spus la care bagaj.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Gasesti conditii despre bagaje pe siturile oficiale ale companiilor.

| 00000000000000000000111111111122222222223333333333 explică (pentru darrio2007):

Numa bagaj de mana am.ce am voie sa duc?

| darrio2007 a răspuns (pentru 00000000000000000000111111111122222222223333333333):

Fiecare companie are regulile sale. Eu folosesc Wizzair. Citeste aici.
https://wizzair.com/......ie/bagajul

| Sorin_Dumitru_1968 a răspuns:

Noi am fost recent cu blue air ...pe site aveau multe reguli dar inn fapt tolerau mici detalii! Nu ai voie Sticle mari peste 50 ml. Parfumuri, sticlute mici, bagate in pungi si inchise bine! Dar ce nu se gaseste dulceata pe acolo de trebuie sa o cari pe avion? Apa doar daca o cumperi in shop ( sau in avion) preturile sunt cam piperate

| mihai69 a răspuns:

Poți pune orice vrei tu, mai puțin:
- arme (sau orice obiect ar putea fi folosit în chip de armă);
- explozivi, substanțe corozive etc.
- lichide sau creme / geluri în recipiente mai mari de 100 ml. Cele în recipiente mai mici sau egale cu 100 ml, trebuiesc puse într-o pungă de plastic transparent resigilabilă și prezentate separat la controlul de securitate. Și nu mai mult de 1000 ml în total.