| anonim_4396 a întrebat:

Am voie cu selfie stick in bagaj de mana la Wizz? Sau la cala?

Răspuns Câştigător
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Ai voie in bagaj de mana la Wizz.

Sper ca te-am ajutat!

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti lua. https://wizzair.com/......ie/bagajul La materiale interzise scrie: Articolele interzise

Din motive de sănătate și siguranță, la bord nu pot fi luate articole care:

pot să pună în pericol aeronava, persoane sau bunuri
pot fi deteriorate în urma transportului aerian
nu sunt împachetate corespunzător
sunt interzise prin legi, reglementări sau ordine aplicabile într-un stat din/către care se călătorește sau care este survolat pe durata călătoriei
nu sunt adecvate pentru transport din cauza greutății, a dimensiunii sau a oricăror altor caracteristici neobișnuite
pot cauza disconfortul sau dezgustul persoanelor aflate la bord
armele de foc, muniția și explozibilii, inclusiv armele folosite la vânătoare sau în diferite sporturi
orice articole sau substanțe cu aspect asemănător armelor de foc, muniției sau explozibililor
substanțele inflamabile (exceptând: băuturile alcoolice, fixativul de păr, parfumul, apa de colonie)
materialele radioactive
gazul condensat (exceptând: CO2 folosit pentru mișcarea membrelor artificiale; recipientele cu gaz inflamabil folosite pentru umflarea automată a vestelor de salvare);
substanțele otrăvitoare sau infecțioase
substanțele corozive (exceptând: mercurul din termometre, din barometre, din bateriile scaunului cu rotile)
servietele și gențile diplomat care au încorporate dispozitive de alarmă, baterii cu litiu sau materiale pirotehnice
articolele și materialele care pun în pericol siguranța, bunurile, viața, sănătatea și integritatea corporală ale persoanelor aflate la bord
orice materiale interzise prin legislația și reglementările țărilor pe teritoriul cărora se călătorește
orice articole neadecvate pentru transport din cauza greutății, a dimensiunii sau a altor caracteristici
rămășițe ale unor corpuri omenești
orice fel de adeziv sau de vopsea
orice articole specificate în Instrucțiunile tehnice privind transportul în siguranță al bunurilor periculoase pe calea aerului emise de Autoritatea Aviatică Civilă Internațională (ICAO) și în Reglementările privind bunurile periculoase emise de Asociația Internațională de Transport Aerian (IATA)"
Ori aceste selfie stick-uri pot să pună în pericol aeronava putand fi folosite ca arme albe.

1 răspuns: