| mihaitorres a întrebat:

As vrea sa plec impreuna cu familia mea sa vizitam Bucuresti`u. Insa nu prea stim ce am putea vizita? thinking Dati exemple de orice. (nu conteaza)

13 răspunsuri:
| Vladex1 a răspuns:

Sunt multe. Poti vizita palatul parlamentului(daca ai noroc si e deschis), muzee foarte multe(antipa, muzeul de arta), teatre(Teatru National, Masca ), ateneul. Daca vii o sa vezi ca sunt multe de vizitat.

| Ionik98 a răspuns:

Muzeul taranului roman, Muzeul Grigore Antipa (in caz ca s-a deschis...), pe aceeasi strada cu muzel G.A. este un muzeu de geologie destul de interesant, Palatul Parlamentului (macar pe din-afara sa-l vedeti, pe dinauntru trebuie sa-ti faci rezervare cu vreo 3 zile inainte), poti sa incerci sa gasesti cevam si pe google...

| SomethingNew a răspuns:

Ai atatea locuri. Palatul Parlamentului, arcul de triumf, muzeul satului, taranului roman. Grigore Antipa. gradina zoologica, gradina botanica, parcul herastrau. malluri. vreo 10. thinking asa. nu.mi mai vin acum in minteblushing

| Coconut a răspuns:

Sunt de acord cu ce au zis ceilalti. de asemena poti vixita si muzeul satului, iar parcurile sunt incantatoare de asemenealove struckhappy

| Aηηy a răspuns:

Buna :).
Puteti vizita muzee: Muzeul Colectiilor de Arta,Muzeul costumelor populare Romania,Muzeul militar bational, Muzeul de literatura,Muzeul National Cotroceni, Muzeul National de Istorie,Muzeul National de istorie naturala "Grigore Antipa",Muzeul Satului, Muzeul taranaului roman, Muzeul de istorie al evreilor din Romania. Aici ai un site cu adresele muzeelor;) http://www.miculparis.ro/utile/cultura/muzee.html?entitatiIndex=21.
O alta optiune ar fi Gradina Botanica, Gradina Zoologica.
Parcuri : Parcul Cismigiu, Parcul Herastrau, Parcul Carol.
Opera Nationala Bucuresti, Teatrul Masca, Teatrul National, Teatrul Buleandra, Teatrul Mic.
Case memoriale:Liviu Rebreanu, Ion Minulescu, Tudor Arghezi. La fel ai un site, unde poti vedea adresele:http://www.util21.ro/relaxare/muzee-din-bucuresti-arta-cultura.htm.
Daca sunteti pasionati de biserici si manastiri : Biserica Patriarhiei Romane,Manastirea Radu Voda, Manastirea Snagov, Manastirea Antim.
Casa Poporului (Palatul Parlamentului), Curtea Veche, Casa Melik, Hanul lui Manuc, Palatul Cotroceni, Palatul Mogosoaia, Palatul Universitatii, Palatul de Justitie. Bafta, merita sa vizitati Bucurestiul;).

| alessia5158 a răspuns:

Ai aici lista obiectivelor turistice din Bucuresti http://www.travelworld.ro/......uresti.php

| mihaitorres explică:

Multumesc pentru raspunsuri.Dar care este cel mare mall din bucuresti? Dar cel mai frumos?

| sonya a răspuns:

Buna. Pai sa vii cand este cald si frumos afara, nu ca acum cu vremea asta ploioasa ca nu ai ce face. Ce poti vizita? Parcuri: Herastrau, Cismigiu. Langa Herastrau se afla si Acrul de Triumf. Casa Poporului, Gradina Botanica (nu prea ai ce vedea dar e frumos sa te plimbi), Centrul Vechi (Lipscani), Cladirea Guvernului, mall-uri, Muzee: Cel de arta vizuala, Muzaul satului, cel de geologie parca, cel al armatei. Mai sunt dar nu le stiu pe toate. Le poti gasi si pe internet. Cam atat... oricum ai ce face pentru cateva zile. Po gasi pe net si evenimente ca sa poti participa. Succes!

| Reek54 a răspuns:

1.Parcul Herastrau (vara e cel mai frumos, te poti plimba cu barcutele, vaporul, te poti da in carusele...etc)
2.Parcul TIneretului...
3.Parcul Floreasca
4.Parcul Bordei.
5.Parcul si lacul Plumbuita
6.Parcul Lacul Tei
7.Parcul Circul Tinar...
Dami mesaj. daca mai vrei laughing

| SomethingNew a răspuns:

Pai. malluri foarte mari ar fi Afi Palace. si Plaza, Mall Baneasa si Sun Plaza. si restul sunt mari. dar si mai mici cum ar fi Liberty Center big grin

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Cam ce au zis si ceilalti.Si nu uita molul, care are cinematograf si patinoar si multe altele.

| VadTot a răspuns:

Pai eu nu ti as recomanda sa vizitezi Bucurestiul.

| mikyaurash a răspuns:

Dupa 2 zile petrecute in bucuresti, o sa-ti doresti sa fugi cat mai repede acasa.
ai ce vizita, dar o sa dai si de nesimtirea unora, aglomeratia si agitatia din trafic...
daca tot ajungeti, puteti vizita si muzeul militar, e super