| raul1istetzu a întrebat:

Buna acum sa nu ma credeti prost sa ceva da sunt un pic cam derutat! Nu mai stiu sigur ce este amazonul rau sa fluviu?

10 răspunsuri:
| .::CyBeR::. a răspuns:

Amazon este fluviu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fluviu :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca era doar un simplu rau nu cred ca era chiar atat de cunoscut la scara internationala.

| andreea4ever a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Amazon_(fluviu)

aici ai tot ce vrei

o seara buna

| ҡđų' a răspuns:

Fluviu

| alessia5158 a răspuns:

Fluviu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii, nu mai invatati de pe wikipedia. Oricine poate pune acolo informatii. Deci pot fi gresite. Va recomand mai degraba cartile, manuale scolare pentru a invata. Folositi netul doar ca sa cereti pareri de la altii, nu sa si preluati informatia ca fiind adevarata. E plin netul de prostii. Cat despre Amazon, e fluviu. Dar trebuie sa stiti ca in alte tari, apele curgatoare sunt impartite in rauri si fluvii pe alte criterii (la noi cel al marimii, daca e lung cu debit mare atunci e fluviu). De exemplu, francezii numesc "fluviu" orice apa curgatoare care se varsa direct in mare (deci orice chichineata amarata poate fi considerata fluviu), iar apele curgatoare care se varsa in alte ape curgatoare se numesc "rauri".
____________________
http://sp2.ro/3178c3

| A_7153 a răspuns:

Fluviuwinking

| addicting a răspuns:

Fluviu chiar cel mai intins din lumerolling on the floor

| BlackPearl a răspuns:

Fluviubig grin