| Byutzza96 a întrebat:

Buna:]Am 14 ani si peste 2 saptamani vreau sa calatoresc cu avioul in Italia.De ce acte am nevoie?

Răspuns Câştigător
| ivy a răspuns:

Pasaport buletin/certificat de nastere. daca pleci cu doar unul din parinti sau singur sau cu altcineva e nevoie de procura (care costa bani) ...cam atat big grin

1 răspuns:
| Cameliad01 a răspuns:

Sunt mai multe situatii...
1. in cazul in care ai 14 ani impliniti si ai buletin si esti insotit de parinti, ai nevoie doar de buletin
2. in cazul in care nu ai buletin, iti trebuie pasaport si sa fii insotit de parinti
3. in cazul in care calatoresti doar cu un parinte, celalalt trebuie sa semneze o procura ce se intocmeste la notariat, deci ai nevoie de procura
4. in cazul in care calatoresti singur, iti trebuie procura de la ambii parinti precum ca ai voie sa circuli singur
5. daca parintii sunt divortati, iti trebuie procura dupa caz (daca mergi singur, sau insotit ) si hotararea de divort in original, copie legalizata la notar, si copie xerox
In concluzie, ai nevoie de BULETIN / PASAPORT, PROCURA de la 1 sau ambii parinti, dupa caz, HOTARAREA DE DIVORT doar daca sunt divortati si bineinteles, BILETUL DE AVION!
Vacanta placuta! Sper ca te-am ajutat :* Astept vot/funda de la tine!