| XLilSmileX a întrebat:

Buna!

Am cumparat bilete de avion dus intors de la o agentie de turism din Constanta. Nu mi-au dat un bilet, insa. Mi-au dat o foaie cu un itinerariu pe care scrie compania, timpul de decolare si aterizare, destinatiile, etc. Intrebarea este: eu ce fac cu aceasta foaie? Merg la aeroport, i-o arat cuiva si imi printeaza biletul?

Mersi happy

Răspuns Câştigător
| DespreHostel a răspuns:

Poti sa mergi la aeroport si o sa platesti vreo 10 euro pentru al printa.
presupun ca foaie e un cod. cu acesta intri in pagina companiei si facturezi online. de regula e gratuit.
si cel mai sanatos e sa mergi la cei ce ti-au dat foaia si sa iti spuna ce trebuie facut. ca de aceea le-ai platit biletul plus comision.

9 răspunsuri:
| XLilSmileX explică (pentru DespreHostel):

Wow 10 euro huh? Asta nu stiam. Mersi! Este primul meu zbor si nu sunt familiarizata nici cu check in-ul online, nici cu aeroportul, cu nimic! laughing

| gelu1970 a răspuns (pentru XLilSmileX):

Mergi la cei ce ti-au vandut biletul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce companie aeriana e vorba, daca e vreun lowcost gen wizzair, blueair iti faci singur check in online.

Daca e o companie de linie gen Tarom te duci la aeroport si iti face check in ul acolo.

PS in urma check in ului, fie el online sau la aeroport optii biletele. In cazul celui online le printezi de acasa, la aeroport ti le da in mana

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DespreHostel):

Stii tu ceva ceva, dar prea a informa pe altcineva. 10 euro aia sunt taxa de check in doar la companiile low cost, restul companiilor ofera check in gratis si la aeroport.

Online nu facturezi nimic, se numeste check in online nu facturare.

Si nu agentia de turism nu este responsabila pentru check in ul tau

| gelu1970 a răspuns (pentru suntserios):

Vad ca putin habar ai de ceea ce numesti check.
metoda online a fost gandita pentru a evita cozile din aeroporturi.
check online practica toate companiile. poate pentru tine e low cost si Tarom, Alitalia, Lufthansa, Iberia.
toate folosesc sistemul de check online.
nu stiu cat taxeaza Tarom pentru check in aeroport, insa celelalte stai linistit ca nu iarta.
o zi buna sa ai.
PS: unde locuiesc eu, si unde mi-am cumparat biletele de avion intotdeauna, checking, e numit facturare desi in realitate nu e.
in schimb in tara romaneasca unde sunt tot mai multi ce nu stiu nici macar sa citesca, folosim cuvinte din vocabularul altora. ce trist.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gelu1970):

Stai tu linistit, am zburat cu destul companii de linie, doar low costurile taxeaza check in un in aeroport.

Si nu te mai sparge in figuri ca esti tu prin tarile calde, ca nici in Nigeria, nici in Romania si nici in SUA check in ul nu inseamna facturare... revino cu sfaturi cand ai sa fii informat

| gelu1970 a răspuns (pentru suntserios):

Cu "personaje" de tipul tau nu are rost sa porti o discutie.
imi pare rau ca ti-am urat o zi buna.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gelu1970):

Nu e nicio problema toti invatam odata si odata diverse lucruri. Daca nu ai avut pana acum tangenta cu aeroportul si biletele de avion ai mai aflat azi niste lucruri noi.

| DespreHostel a răspuns:

Eu zic sa mergi la agentie si sa-ti faca check-in online. E gratuit si ar fi de bun simt sa il faca ei. Toate cele bune.