| corymmm a întrebat:

am o prietena vietnameza si vreau sa o aduc in Romania.care sunt pasii care trebuie sa ii urmez? trebuie sa i platesc viza,eu vreau pe termen nelimitat,deci nu viza turistica, multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu se poate pe termen nelimitat, decat daca esti barbat si te casatoresti cu ea.
2.Va trebui sa-i trimiti o invitatie si declaratie, facuta la un notar public si autentificata de acesta, prin care te obligi ca pe timpul sederii in Romania sa-i asiguri cazarea si intretinerea iar la incheierea vizitei sa-i platesti repatrierea, daca ea nu dispune de bani.
3.Viza pentru Romania trebuie s-o ia vietnameza, de la Ambasada Romaniei in Vietnam.

7 răspunsuri:
| passarisMB a răspuns:

Vorbeste la ambasada vietnamului despre aceasta problema, doar ei iti pot da un raspuns corect.
http://www.ambasada.ro/ambasada/2/248/vietnam.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ieftine nevestele din Vietnam, buna alegere.

| corymmm explică (pentru Ioandelasal):

Mersi pentru raspuns,eu sunt femeie,vrea sa vina in Romania la munca si poate se si casatoreste, ca sa poata ramane, s a atasat de noi in cipru, noi am venit in Rom, ea a plecat in Vietnam si acum vrea sa vina in Rom.si cu viza cum e?/daca poti detalii.mersii,ti am dat funda happyo zi frumoasa.

| corymmm explică (pentru passarisMB):

Multumesc pentu raspuns

| passarisMB a răspuns (pentru corymmm):

Pentru putin.succes pe mai departe.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru corymmm):

Daca ii trimiteti invitatia va merge cu ea la Ambasada Romaniei din Vietnam si cred ca o va obtine.

| Robin0744 a răspuns:

Indiscutabil, numai consulatul român din Ha Noi îi poate oferi toate detaliile. În orice caz nu poate fi vorba de termen nelimitat.