| Anonim34231 a întrebat:

Cum se procedeaza cu vizele? Gen daca eu stau in Timisoara si vreau sa plec in China si imi trebuie viza, unde platesc viza? Trebuie sa ma duc pana in Bucuresti?

Care sunt toti pasii pentru a obtine o viza?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare viza pentru fiecare stat care necesita asa ceva difera.

Spre exemplu pentru Japonia sau Turcia primesti viza la intrarea in tara, fara interviuri in prealabil si fara taxe.

Pentru alta tari precum SUA aplici online la viza, platesti la banca si in final te duci la ambasada din Bucuresti pentru interviu unde se stabileste daca primesti sau nu.

Pentru China e asemanator ca pentru SUA, probabil interviul e mai usor... presupun

| Anonim34231 explică (pentru suntserios):

Deci eu daca am pasaport maghiar, e mai puternic decat cel roman (este in schengen) [pentru SUA mie nu imi trebuie viza, dar tot trebuie sa dau interviu?]
Si pentru China, ce fel de interviu trebuie sa dau?

| suntserios a răspuns (pentru Anonim34231):

La ce sa dai interviul daca nu ai nevoie de viza?

Nu stiu care sunt procedurile pentru China si mai ales daca ai pasaport unguresc, nu m-a unteresat niciodata sa merg acolo

| Anonim34231 explică (pentru suntserios):

Daca nu ai fost atent, m-am referit la fara viza pentru SUA, nu pentru China.

| suntserios a răspuns (pentru Anonim34231):

Ti am raspuns la ambele intrebari... daca nu ai nevoie de viza pentru SUA nu ai de ce sa mergi la interviu si ti am spuns pe urma ca nu cunosc procedurile exacte pentru China

7 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

De ce vrei sa pleci in china?
Stii limba?

| francut a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Ala a fost un exemplu. Nu in China vrea.

| francut a răspuns:

Daca nu ai consulat din acea tara in orasul tau (si presupun ca nu, sunt foarte putine), va trebui sa mergi in Bucuresti la ambasada lor.