| Danii1Alii2 a întrebat:

Buna, am varsta de 18 ani si vreau sa ies din tara dar buletinul meu imi expira doar la 19 ani pentru ca l-am facut doar la 15 ani, pot sa ies din tara?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti iesi, cartea de identitate este valabila pana la termenul de expirare.

| LaraClarice a răspuns:

Ai putea să-l declari pierdut. Daca îți faci altul se reinoieste perioada de valabilitate.

| darrio2007 a răspuns:

Poti iesi dar trebuie sa te intorci pana iti expira ca sa-ti faci altul. Daca te mai intorci.

| LaraClarice a răspuns (pentru darrio2007):

Tocmai asta e idee. Daca și-l reface, declaradu-l pierdut, nu trebuie sa se întoarcă peste 2 ani, sau peste cat timp ii expiră.

| mihai69 a răspuns:

Cât timp e valabil, desigur.