| Georgian22 a întrebat:

Daca vreau sa parasesc tara definitiv, trebuie sa vin neaparat in tara sa-mi fac buletinul cand expira?
Nu poate sa mi l emita tara in care stau.
Nu as mai vrea sa revin vreodata aici.

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Poti face cartetea de identitate la Ambasada tarii respective! Sa ai cu tine cand pleci toate actele tale gen certificat nastere buletinul chiar daca e expirat. Pentru raspunsurile anterioare, ce treaba aveti daca omul nu vrea sa mai revina? Daca obtin cetatenia britanica renunt in secunda doi la cea romana!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mopmop):

Ambasada sau consulat

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la consulat

| sierra1 a răspuns:

"Nu as mai vrea sa revin vreodata aici."

de ce să te mai obosești să intrebi intr-o țară de unde pleci definitiv? Intrebă-i pe ăia care te primesc (chiar o fi oare așa?)

| goguPatent a răspuns:

Cand obtii cetatenia in tara respectiva iti vor putea elibera si buletin.
pana atunci iti este suficient pasaportul crds daca locuiesti legal in afara tarii si ala il pot obtine in tara in care ai rezidenta de la conslatul roman

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu poti sa iti schimbi buletinul in tara respectiva atata timp cat ai cetatenie romana. Poate doar la ambasada Romaniei din acea tara vei reusii.
Pentru a iti face buletin doar in tara in care esti trebuie sa iti schimbi cetatenia pe acea tara.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dude, cut the crap, sunt o tona cu cetatenie dubla sau chiar multipla
sunt numai niste tari, mai batute in cap, care nu iti dau cetatenia fara sa renunti la oricare alta, cum ar fi Austria, dar in nici un caz nu e o regula generala

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ok, dar eu i.am spus ce este de facut. Nu poate sa isi schimbe buletinul in tara in care e atata timp cat cetatenia o are romana (o poate avea in continuare daca alege varianta cu ambasada). Trebuie sa faca cerere pentru schimbarea cetateniei si a rezolvat toata problema. Nu.mi pasa cat de greu sau usor e, este problema lui iar eu ii spun ce este de facut. Ar mai fi si varianta cu ambasada, dar cum nu mai vrea sa revina in tara nu vad de ce ar apela la aceasta varianta.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dude, raspunsul cu funda isi merita funda, nu trebuie sa vii in tara, poti la o ambasada sau consulat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Pai da, ai dreptate. Asta spuneam si eu dar recitind mesajul meu se poate interpreta gresit de parca orice varianta nu e posibila atata timp cat are cetatenie romana. Facand cerere la ambasada nu e nevoie de cetatenie noua, am modificat acum mesajul anterior pentru a nu se interpreta gresit. Imi cer scuze pentru greseala. Multumesc ca m.ai atentionat. Seara faina!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

O zi buna si tie, acum ca e dimineatawinking