| marina11 a întrebat:

care a fost la durau.si daca ati fost cum e?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Eu in fiecare vara merg la Durau,fiindca dintre toti muntii din Carpati Ceahlaul mi-e cel mai drag; e drept ca urcusul pe culme,pana la cabana Dochia nu-i deloc usor,presupune pasirea pe margini de prapastii uneori,catararea pe trepte de radacini cu care e presurata cararea,,pante atat de inclinate indcat iti taie respiratia,dar peisajul e minunat:pasuni inflorite, zmeuris,izvoare cu apa rece si dulce,cascada Duruitoarea langa care poti face un popas pentru a-ti pregati fortele pentru cea mai anevoioasa paste a traseului.Dar tot efortul merita privelistea ce ti se ofera atunci cand te afli pe culme,la poalele,sau,pentru indrazneti,in varful stanciii numita Toaca; desi nu e foarte inalt,Ceahlaul e unic, fiindca domina imprejurimile si ai impresia ca esti deasupra intinderilor acoperite de paduri.Nu mai spun ca de la Durau poti cobori la lacul Izvorul Muntelui unde se fac plimbari cu vaporasul iar daca te duci de Ziua Marinei acolo, ai prilejul sa participi la festivitati incantatoare.Cu siguranta Duraul este una dintre cele mai frumoase statiuni din Moldova.Numai bine.

1 răspuns:
| laurash_9338 a răspuns:

Am fost anul trecut in exursie la Durau. Mie mi-a placut foarte mult. Mai ales ca am urcat pe munte. E o priveliste grozava.