| leylazzz a întrebat:

Ce oras alegeti dintre Cluj si Timisoara si de ce?

Din perpesctiva chiriilor,preturilor,a locurilor de munca, a oamenilor si a orasului in sine!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Timisoara! (un pic subiectiv, sunt timisorean) Cred ca sunt un pic mai mici chiriile aici (nu e o diferenta semnificativa totusi), ca si locuri de munca...again, nu stiu daca sunt diferente prea mari. Cert e ca se castiga mai bine in Timis, suntem pe locul 2 dupa Bucuresti ca si venituri. Banatenii sunt oameni foarte ok, nu o sa vezi problemele rasiale pe care le ai in Cluj cu romanii si ungurii, aici ne intelegem bine intre noi. Sunt si destui sarbi pe aici, deci e destul de multicultural. Plus studentii straini. Ca si oras, in momentul de fata Cluj probabil are un avantaj la capitolul organizari de evenimente, cel mai mare festival muzical (untold) se tine in Cluj. Cu toate acestea, Timisoara creste tot mai mult, se investeste masiv in oras, mai ales dupa castigarea titlului de capitala culturala europeana in 2021. O gramada de bulevarde sunt re-asfaltate, foarte multe cladiri istorice in proces de reabilitare, se organizeaza in fiecare weekend evenimente culturale. Pe termen lung, eu cred ca Timisoara are de castigat. Probabil ca si ca nivel de investitii, suntem direct legati de Occident prin autostrada, tot mai multe firme vin aici, nivelul de viata e cu siguranta in crestere. Marea diferenta e ca noi am fost si vom fi mereu defavorizati de Bucuresti, Guvernul mereu aloca foarte putine fonduri pentru Timisoara, in timp ce Cluj l-a avut pe Boc care a directionat o gramada de investitii inspre Cluj. O dovada a acetui fapt este si faptul ca Timisoara e singurul mare oras din tara fara o centura si asta pentru ca o centura se realizeaza pe banii statului, iar statul a amanat mereu investitia. Acum suntem pe punctul de a avea transport in comun si pe apa (sistem de vaporase), dar Bucurestiul blocheaza din nou totul, nu se primesc acordurile necesare. Asta e marele nostru dezavantaj.