| Sabrina_7379 a întrebat:

fundita!:X Ce trebuie sa-mi iau cu mine intr-o excursie de 3 zile? haine si alte obiecte si ce mancare sa-mi pun... da' va rog sa nu-mi ziceti salam uscat si din astea ziceti-mi direct: sanwich cu asta asta astalaughinglaughing nu-mi place branza ardeii mustarul keceapul si ceva de rontait da sa nu mi se faca rau si daca mi rau ce medicament e mai bun? faceti-mi o lista COMPLETA cel mai bun raspuns are 2 funde si vot nu mint chiar am nevoie si nu ma doare mana ca sa va votezwinking! si daca ma duc cu baiatul pe care il plac... ce sa fac ca sa-l impresionez? cum sa fiu mai in evidenta?

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Ai nevoie de:
- bani(si acte eventual), pe care le vei tine intr-un portofel, ceva, cat mai la indemana si de care poti avea grija non-stop. De recomandat sa ai o gentuta sau un rucsacel la tine.
-haine pentru 3 zile, asadar ia-ti vreo 5 tricouri, o pereche de pantaloni lungi, una de pantaloni scurti si un hanorac, ceva, chiar si o pelerina de ploaie daca ai. Pe langa astea, chilotei si sosete. Nu iti aglomera bagajul cu haine de care nu vei avea nevoie, deoarece le vei cara degeaba. Nu mergi in excursie ca sa faci parada modei, ci ca sa te simti bine. Daca stii ca veti organiza o discoteca si vrei sa te imbraci dragut, ia la tine si o rochita si o pereche de sandalute sau balerini.
- In picioare vei purta adidasi atunci cand vei pleca de acasa, dar ia-ti la tine balerini sau sandale fara toc pentru cazul in care iti va fi foarte cald.
- articole de igiena personala: pasta de dinti(cumpara-ti una mica, niciun lucru nu trebuie sa ocupe prea mult spatiu), periuta, un sapun, pieptene, daca iti iei sampon pune putin intr-un flacon gol de medicamente, cat crezi tu ca vei folosi), antiperspirant. Pe langa asta, ia-ti un prosop de fata si unul de baie(daca ai destul spatiu, daca nu, iti poti lua 2 de fata).
- cateva pungute si saci menajeri, pentru a pune acolo hainele murdare si eventualele deseuri atunci cand te afli intr-un loc unde nu exista cosuri de gunoi.
- cutit, lingura, furculita, o farfurie din melamina(e mai rezistenta decat plasticul si spre deosebire de sticla nu se sparge), o cana.
- o sticla de apa plata (nu suc, nu alte prostii!)
- medicamente: nurofen pentru dureri de cap, masele etc; lopedium pentru o eventuala diaree, metoclopramid pentru greata(cred ca poti lua si daca ai rau de masina, desi nu stiu sigur)
- cateva fructe si legume: mere, portocale, morcovi, castraveti
- mancare: paine feliata, snitele, pastrama, cascaval(le feliezi de acasa), branza topita, biscuiti, napolitane
- aparat foto, incarcator si acumulatori(daca ai) pe care il vei purta in gentuta/ rucsacel si de care vei avea mare grija
- telefon mobil + incarcator
- si cateva sfaturi : sa nu te indepartezi de grup, sa ai mereu bateria de la telefon incarcata ca sa poti fi contactata, ai grija cu ce oameni ai de-a face. Ai grija ce si pe unde mananci, nu cred ca vrei toxiinfectie alimentara taman in excursie. Nu consuma alcool! Nu incerca sa bravezi facand ceva ce nu ti-ai dori. Distreaza-te frumos fara a-ti pune viata si sanatatea in pericol happy
Cat despre baiatul acela... fii tu insati, vorbeste frumos cu el, cauta-i compania fara a exagera si cine stie... poate va iesi ceva frumos!
Distractie placuta in excursie!

3 răspunsuri:
| DiiXdii a răspuns:

O intrebare buna. Iti fac o lista:
-4 bluze(3 si una de rezerva)
-2-3 perechi de pantaloni
-1-2 perechi de adidasi
-sandwich cu piept de pui la gratar( il poti manca daca tie rau si nu ti se apleaca)
-2 pungi de sticksuri
-sapca
ca sal impresionezi pe baiat incearca sa te imbraci cu altceva in fiecare zi, zambeste invartate de 2 ori pe langa el si sa te vada, fate ca te-ai impiedicat de o piatra si intra in el si zambestei atunci, aruncai cate o privire cuceritoare dar nu fi prea insistenta. Sper ca tie de folos! Succes!

| yellowalien a răspuns:

- am uitat de servetele si hartie igienica laughing

| xonia_3039 a răspuns:

Pai multe