| ChristianKalman a întrebat:

Locuri de vizitat în țară, cât de multe! Pot fi și locuri mai puțin cunoscute dar aș vrea să știu de ce credeți voi că ar merita. Nu vreau să le luați de pe Google, mă descurc, vreau să aflu ce v-a impresionat pe voi. La sfârșitul lunii mă întorc în țară și vreau să plec cu familia timp de o lună și jumătate să văd România. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fii atent la lista mea ca ma pot mandri ca am vizitat aproape toata tara.

Orase care merita vazute:

Brasov
Sibiu
Sighisoara
Sinaia
Alba Iulia

Daca chiar ai timp
Iasi
Cluj
Bucuresti

Sate traditionale adevarate comori ale tarii

-cele din Maramures (Botiza, Ieud, Barsana)
-cele din -Transilvania pline de cetati si biserici fortificate - Viscri, Rupea, Valea Zalanului, Cincu, Cincsor, Biertan.
-cele din marginimea Sibiului - Saliste, Cisnadie, Sibiel, Cisnadioara

Cele mai frumose cetati/castele din Romania
-castelul Peles Sinaia(neaparat de vazut)
-palatul Cantacuzino din Busteni
-castelul Bran
-castelul Huniazilor de la Hunedoara
-cetatea Rupea (din rupea)
-cetatea Neamt
-cetatea Devei
-cetatea de la Rasnov
-cetateal de la Alma Vii

Biserici si manastiri care trebuie vazute
-biserica de la Biertan
-manastirile din Moldova (Secu, Sihastria, Agapia, Varatec, Voronet, Moldovita, Sucevita, PUTNA)
-manastirea de la Barsana

Monumente naturale
-Lacul Rosu si cheile Bicazului
-cascade - Duruitoarea (durau), Urlatoarea (busteni), valul miresei (Cluj), Bigar (Caras)
-sfinxul si babele de pe masivul Bucegi
-delta dunarii
-cazanele dunarii
-pesterile din Apuseni (Scarisoara, Pestera ursilor)
-saline (Turda cea mai moderna, Praid)

Soselele montane din Romania
-transalpina
-transfagarasean
-transrarau
-transbucegi

2 răspunsuri:
| Matei502 a răspuns:

Sincer, dar sincer. in Brasov si Sighisoara gasesti cele mai frumoase peisaje si obiective turistice. Sunt foarte ulte parcuri cu tiroliene sau parcuri de distractii / inot. Sunt foarte multe, dar asa ca idee, intra si mai studiaza pe aceste 2 orase, sunt superbe!

Bula
| Bula a răspuns:

Zonele montane si sub-montane prin intregul arc carpatic, orasele istorice din Moldova, Transilvania, Muntenia, Banat, etc. sunt deosebit de frumoase.
In orice directie traversezi tara ai de vazut peisaje care concureaza cu cele mai vestite din lume.
Orasele, castelele, conacele construite in evul mediu sunt alte actractii turistice, pentru a caror vizitare ar necesita cativa ani,
Pacat ca multe sunt neglijate si nu se face suficienta propaganda pentru ele.