| DianaRt a întrebat:

Mi-am facut pașaport temporar, pot pleca cu el in Anglia, nu? Am fost cu buletinul provizoriu si mi-au spus ca nu pot pleca cu acest tip de buletin. Acum am pașaport temporar. Nu are nici o treaba daca este temporar. Nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6.(1) Tipurile de documente de călătorie pe baza cărora cetăţenii români pot călători în străinătate sunt următoarele:
  a) paşaport diplomatic;
  b) paşaport de serviciu;
  c) paşaport diplomatic electronic;
  d) paşaport de serviciu electronic;
  e) paşaport simplu;
  f) paşaport simplu electronic;
  g) paşaport simplu temporar;"

1 răspuns:
| DianaRt explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos! happy