| Sîrbu_Nicolae_1968 a întrebat:

Buna seara am si eu o intrebare am o fetita de 14 ani si vreau in vacanta mare sa o iau cu mine in ITALIA [EU SUNT MAMA ]ce acte ami trebuie va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru fetita, cartea de identitate a copilului si o declaratie notariala din partea celuilalt parinte prin care se exprima acordul acestuia asupra calatoriei in afara granitelor tarii.

4 răspunsuri:
| catanavip a răspuns:

Buletinul fetei si o procura semnata de tatal fetitei.

| Dragos97Drg a răspuns:

Pai momentan am facut 18 ani si pot circula fara procura de la parintii mei.Dar inainte de 18 ani obisnuiam sa plec in Spania la ai mei.In cazul tau o sa-ti trebuiasca buletinul fetitei tale,+ o procura de la sotul tau.

| mihai69 a răspuns (pentru alessia5158):

Cu o remarcă: NU e nevoie de nicio declarație notarială de la celălalt părinte dacă acesta e divorțat; caz în care va avea nevoie la ieșire de hotărârea judecătorească pin care se pronunță divorțul și i se încredințează minorul, cu ștampila „definitiv și irevocabil".

| alessia5158 a răspuns (pentru mihai69):

Asa este --- completarea ta ii va fi utila daca are statut civil de divortat/a!