| Dennis_Pintilie_1982 a întrebat:

Buna seara chat! As avea o întrebare dacă știe cineva sa îmi raspunda. Pe data de 29 iunie 2022 am un bilet pe ruta Bruxelles (CRL) Către București (OTP) cu compania Wizz Air. Ideea e ca sunt minor. Wizz Air accepta minorii de la 14 ani in sus sa călătorească singuri. Nu aici e problema. Problema este ca nu știu dacă trebuie sa prezint vreun document in afara de buletin la punctul de trecere vamal de la aeroportul CRL (Charleroi Bruxelles SUD) sau la aeroportul OTP (București Otopeni). Țin sa precizez ca sunt minor (15ani), sunt cetățean roman, am buletin românesc și procura nu cred ca îmi trebuie sau altfel de foaie. De aia întreb. Pentru întoarcere știu ca trebuie procura dar ma întorc cu ambii părinți in Belgia. Poate se găsește cineva care se pricepe mai bine. Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cunosc legea belgiana dar in Romania vei putea intra si fara declaratia parintilor, problema este sa te lase sa te imbarci in Bruxelles, asa ca parintii sa se intereseze acolo, la politia belgiana de frontiera sau la compania aviatica la care ai bilet.

2 răspunsuri:
| Dennis_Pintilie_1982 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi, o sa sun mâine la politia de frontiera?

| DoarImpreuna a răspuns:

Nepoții mei au venit din Charleroi in România si de aici au plecat înapoi fără nici un fel de altă hârtie sau dovada.