| Surtulecs a întrebat:

Buna seara tuturor! Pentru a inchiria o camera de hotel, trebuie ca persoana sa aiba varsta minima de 18 ani? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Bucatariu_Paul_1994 a răspuns:

Conform HG 237/2001 este interzisa cazarea persoanei care nu prezinta un act de identitate - carte de identitate ori pasaport. De asemenea este interzisa cazarea minorilor sub 14 ani, daca nu sunt insotiti de un parinte ori de reprezentantul legal, exceptie facand grupurile organizate cu insotitor. Cazarea minorilor intre 14-18 ani nu este interzisa dar stiu ca sunt hoteluri care nu accepta sa primeasca minori. Numai bine!

6 răspunsuri:
| Surtulecs explică (pentru Bucatariu_Paul_1994):

Multumesc frumos!

| darkhell217 a răspuns:

Cred ca poti ruga pe cineva sa te cazeze si aia e

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru darkhell217):

In hotelul meu, ai sanse sa nu vezi camera deloc, daca nu esti titularul ei din fisa de anuntare. Sa ramai dupa ora 22:00 deja e o aberatie, deci 0 sanse sa dormi in camera inchiriata de altcineva.

| darkhell217 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am mai inchiriat la doua hotele diferite si a mers, uitasem buletinu acasa dar aveam peste 18 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru darkhell217):

Sunt destule hoteluri in care e haos la capitolul siguranta, dar la mine nu. La 260 de locuri de cazare nu ne jucam, de-a lungul timpului am avut de la urmariti general, hoti, pana la criminali (schizofrenici periculosi). Fisa de anuntare pe care o completezi in momentul cazarii se preda in scurt timp politiei.

| darkhell217 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, asta asa e