| andrushk50 a întrebat:

Spuneti-mi multe monumente importante din Franta
.

8 răspunsuri:
| Mymiii a răspuns:

Buna! Iti dai seama ca cel mai important monument din Franta e Turnul Eiffel, Muzeul Luvru, Arcul de Triumf, Catedrala Notre Dame, PALATUL VERSAILLES, Domul Invalizilor, BASILICA SACRE COEUR, ORASUL STIINTEI SI AL INDUSTRIEI,
TURNUL MONTPARNASSE, PANTHEONUL.

| DJohnny a răspuns:

Vrei sa spui obiective turistice.

http://www.tvl.ro/......paris.html

| maradi3 a răspuns:

Intr-o zi,am ajuns sa vizitez,pe jos, turnul Eiffel, apoi am mers pe Champs-Elizees pana la Arcul de Triumf, apoi am revenit si-am intrat in gradinile care m-au dus la Luvru si-apoi am intrat in catedrala Notre Dame! Am mai vazut in drum spre obiectivele astea si locul unde-a murit printesa Diana! Nu prea ai timp sa vizitezi intr-o singura zi! Aaa, si-am fost si-n piata Bastiliei unde-am dat peste-o serbare de gay! happy

| OnuOnulică a răspuns:

Turnul Eiffel e cel mai important.

| onasis1961 a răspuns:

Cel mai raspandit simbol al Frantei la nivel mondial este Turnul Eiffel. A fost construit intre anii 1887-1889 de catre arhitectul Gustave Eiffel si trei co-arhitecti Emile Nouguier, Maurice Koechlin si Stephen Sauvestre. Structura din otel a fost construita la Resita in Romania,
Bazilica Sacre Coeur din Paris este situata in Piata St. Pierre, in varful colinei Montmartre.A fost construita de arhitectul Paul Abadie
Muzeul Louvre este unul din cele mai vechi si mari muzee pariziene. Situat in inima orasului Paris intre malul drept al Senei si Rue de Rivoli.Cladirea este un fost palat regal cu o lunga istorie de la regii capetieni pana la imperiul Napoleonic

| Mosoglu_Vladimir_1981 a răspuns:

20 Cele mai vizitate monumente şi obiective turistice din Franţa,
http://inbors.com/......in-franta/