| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de limba chineza. As vrea sa invat cateva dintre cuvinte sau litere din aceasta limba, dar fara profesor sau fara cursuri, deoarece voi pleca alatrui de familia mea in vara aceasta si macar sa am si eu cateva cunostinte. va rog sa-mi spuneti daca stiti cuvinte importante sau alfabetul, numere etc.

2 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Incearca lectia demo- daca are - de la eurocor

| Biankka a răspuns:

Hey!
Pentru că vreau să te ajut să pleci in China(LOL) îţi dau câteva chestii:
-Numerele până la zece:
1=yi; 2=er; 3=san; 4=si; 5=wu; 6=liu; 7=chi; 8=ba; 9=jiu; 10=si
-Alfabetul:
A-ca
B-tu
C-mi
D-te
E-cu
F-lu
G-si
H-ri
I -ki
J-zu
K-me
L-ta
M-rin
N-to
O-mo
P-no
Q-ke
R-si
S-ari
T-chi
U-do
V-ru
W-mei
X-na
Y-fu
Z-zi
Byee!