| florinpaula a întrebat:

As vrea sa plec in elvetia intr o mini vacanta, si nu stiu daca imi trebuie pasaport sau se poate cu buletinul, as vrea sa mai stiu daca se foloseste viza la ei. Dau funda pentru raspunsul cel mai detaliat.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Florin eu cand am tranzitat am avut pasaport. in plus cei care stiu ca au fost in elvetia in vizita... aveau pasaport. ca o paranteza iti spun ca buletinul romanesc nu e bun de nimic. intr-o tara comunitara daca ai doar buletinul si vrei sa faci un tramit de acte nu ti-l ia de bun pentru ca nu are semnatura pe el. cred ca suntem singurii comunitari ce au acte de identitate fara semnatura.

3 răspunsuri:
| florin950718 a răspuns:

Nu ati trebuie viza frate si nici pasaport!

| gelu1970 a răspuns:

Elvetia nu face parte din comunitatea europeana. eu am tranzitat Elvetia si nu m-au intrebat de viza. insa daca vrei sa stai mai multe zile ar trebui sa te interesezi la ambasada lor. de asemenea cunosc pe cineva ce a mers in vizita la copii dar nu a cerut viza.

| florinpaula explică (pentru gelu1970):

Nu am nevoie de pasaport?