| Miha_Georgi_1997 a întrebat:

As vrea sa va cer cateva impresii despre Grecia si oamenii care locuiesc acolo! Am auzit ca sunt foarte respingatori si nesociabili. As vrea sa aud si alte pareri din partea voastra

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Dacă mergi ca turistă, nu cred că vei avea parte de categoria celor nesociabili și respingători - dimpotrivă. Eu pe unde am fost la ei am dat numai de oameni veseli, primitori, deschiși.
Dacă mergi la muncă, atunci da - poți găsi și din ăia „răi". În general, niciun patron sau șef nu va fi un prieten bun cu angajații lui, dimpotrivă. Dar asta e valabil cam peste tot, nu doar în Grecia.

6 răspunsuri:
| Miha_Georgi_1997 explică (pentru mihai69):

Inteleg dar sunt curioasa...

| Miha_Georgi_1997 explică (pentru mihai69):

Pana la urma poti lega prieteni si din asta mai mult

| mihai69 a răspuns (pentru Miha_Georgi_1997):

Sigur că poți lega prietenii. Mai ales dacă le vorbești limba. happy
Dar nu e neapărat, majoritatea se descurcă destul de bine în engleză.
Oricum, dacă înveți măcar formulele de salut și câteva alte expresii uzuale (mulțumesc, poftim, vă rog etc.) ei vor fi și mai amabili cu tine.

| Miha_Georgi_1997 explică (pentru mihai69):

Stiu cat de cat engleza. m-as descurca...

| MihaelaDart a răspuns:

Nici ca turista si nici ca localnic, oamenii sunt foarte primitori, plini de viata, calzi, nicidecum respingatori. Am locuit 5 ani in Grecia. De ce la cei care auzi, sunt acei oameni care nu s-au adoptat cu tara si vad totul in jur o raceala.
Oi locui eu in Germania acum, desi peste 1 an ma reintorc iar in Grecia definitiv. Grecia este a doua casa pentru mine, pentru ca oamenii pe care i-am cunoscut au fost si sunt de nota 1000+.

| Miha_Georgi_1997 explică (pentru MihaelaDart):

Foarte frumos