| veronicafrumusica a întrebat:

Ca sa treci din Romania in Italia prin ce tari mergi? Si trebuie neaparat sa ai pasaport?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

După cum vezi aici ( http://goo.gl/Hy4O2c ), cu mașina sunt trei variante de drum; din păcate, cea mai scurtă ca distanță implică și o traversare cu feribotul, care nu cred să fie mai ieftină decât benzina și taxele de autostradă din Italia, așa că pe aia nici n-o mai punem la socoteală.
Așadar, ai două posibilități:
- Ungaria, Austria, Italia sau
- Ungaria, Slovenia, Italia (cel mai rapid dintre toate variantele - drumul chiar e super ok, l-am făcut și eu la întoarcere acum vreo doi ani).
Pașaport nu ai nevoie. Doar C.I. valabil. (mă rog, dacă ești minor și nu ai CI, clar e musai un pașaport, dar ăsta-i un caz particular).

2 răspunsuri:
| DomnulFantastic a răspuns:

Pasaport da

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cu ce mijloc de transport mergi si prin ce tari treci.
Daca mergi cu avionul sau alegi traseul prin tari UE (Ungaria-Austri-Italia) atunci este destul cartea de identitate.
La fel si daca mergi prin Serbia-Croatia-Italia.