| TakeMeHome a întrebat:

Bună TPU!
Dați-mi, vă rog un obiectiv turistic din Spania și multe detalii despre acesta, și să mă facă să vreau să merg acolo.URJĂNT! FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Muzeul Prado.

Muzeul Prado cuprinde una dintre cele mai interesante colecţii de artă europeană, din secolul secolul al XIV-lea şi până la începutul secolului al XIX-lea.

Fondat ca muzeu de pictură şi sculptură, "El Prado" conţine o importantă colecţie de peste 5.000 de desene, 2.000 de afişe, 1.000 de monede şi aproape 2.000 de obiecte decorative, dar şi lucrări de artă. Sculptura este reprezentată prin peste 700 de lucrări şi printr-un număr mai mic de fragmente sculpturale.

Superba galerie de tablouri, 8.600 de picturi, este factorul care îi conferă muzeului renumele internaţional. Indiscutabil, în El Prado se află cele mai mari colecţii de lucrări ale spaniolilor Diego Velazquez şi Francisco Goya, precum şi ale lui Hieronymus Bosch (favoritul Regelui Filip al II-lea al Spaniei).

Muzeul expune o serie de colecţii excelente semnate El Greco, Peter Paul Rubens, Rafael, Tiţian, Bartolome Esteban Murillo. Lucrări ale lui i, Botticelli, Caravaggio, Albrecht Dürer, Rembrandt, Veronese şi mulţi alţii sunt de asemenea de văzut în El Prado.

Cea mai cunoscută operă de artă expusă este "Las Meninas" de Velazquez. Velazquez nu doar a oferit muzeului propriile sale tablouri superbe, ci chiar a atras prin sensibilitatea sa artistică mare parte din colecţia de maeştrii italieni a muzeului.

Faimoasa pictură "Guernica", de Pablo Picasso, a fost expusă la El Prado după revenirea acesteia în Spania, în urma restaurării democraţiei, dar aceasta a fost mutată la Muzeul Reina Sofia unde a fost găsit un spaţiu expoziţional mai mare pentru imensa pânză.

Muzeul Prado este amplasat într-o clădire construită în timpul regatului lui Carol al III-lea, parte a unui plan de urbanizare care dorea să facă din Madrid un oraş monumental. Această pajişte a dat numele întregii zone (Salon del Prado, mai târziu Paseo del Prado), apoi chiar muzeului însuşi, după naţionalizare.
Lucrările la construcţia clădirii au fost suspendate după terminarea domniei lui Carol al III-lea şi în timpul Războiului Spaniol de Independenţă, fiind reluate doar în timpul domniei nepotului său, Ferdinand al VII-lea.

Sursa: http://www.adevarul.es/vacante/plimbare-muzeul-prado-madrid

Vezi o galerie de imagini aici: http://commons.wikimedia.org/wiki/Museo_del_Prado

6 răspunsuri:
| Nessie a răspuns:

Sagrada Família (Sfânta Familie) este o uriașă biserică din capitala Cataloniei, Barcelona (în nord-estul Spaniei). Imensa clădire este încă neterminată, deși se lucrează la ea din 1882. Aceasta nu este finanțată din bani publici, asa cum se obișnuia în Evul Mediu. Sursele de finantare sunt donatiile private si incasarile din biletele de intrare. Bugetul pentru anul 2009 se apropie de 20 milioane de euro. Numele oficial este Temple Expiatori de la Sagrada Família (în catalană).

| Nessie a răspuns:

Sagrada Família (Sfânta Familie) este o uriașă biserică din capitala Cataloniei, Barcelona (în nord-estul Spaniei). Imensa clădire este încă neterminată, deși se lucrează la ea din 1882. Aceasta nu este finanțată din bani publici, asa cum se obișnuia în Evul Mediu. Sursele de finantare sunt donatiile private si incasarile din biletele de intrare. Bugetul pentru anul 2009 se apropie de 20 milioane de euro. Numele oficial este Temple Expiatori de la Sagrada Família (în catalană).
Proiectul original al bisericii Sagrada Familia a fost făcut de arhitectul Antonio Gaudi, care a lucrat la el peste 40 de ani, ultimii săi 15 ani din viață fiind dedicați în exclusivitate acestuia. Estimările inițiale, bazate pe tehnicile de construcție ale începutului secolului 20, preconizau un termen de câteva sute de ani pentru terminarea construcției. Gaudi ar fi comentat, în legătură cu aceast termen: „Clientul meu nu se grăbește". În prezent termenul estimat este anul 2026. După moartea lui Gaudi, în 1926, lucrările au continuat sub conducerea lui Domènech Sugranyes, până în 1936, când au fost întrerupte de Războiul Civil Spaniol.

| danorp a răspuns:

Drapelul de stat e cel mai bun... cauta pe google laughing descris deja

| zuzualina a răspuns:

Wt...ai multe

arhitectura...peisajele

orasele mele pref---barcelona si toledo
cauta pe net imagini si ai sa intelegi

| GoHyeMi a răspuns:

Biserica La Sagrada Familia din Barcelona, este un obiectiv turistic, litoralul, preturile mici te fac sa mergi acolo pentru ca sunt accesibile pentru orice om de rand.

| andreeagicu a răspuns:

Uite si aici mai gasesti cateva informatii despre Spania http://blog.esky.ro/2011/11/aventura-pe-drumul-ciocolatei/