| Traveler12 a întrebat:

Bună TPU! O să calatoresc prima data in state și nu am gasit concret ce am voie să duc și ce nu, ce trebuie să declar și ce nu. Mă puteti ajuta? Și dacă vreau să duc alcool (de ex palinca de casa), pot? Trebuie etichetata și declarata, care e limita? Multumesc

Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Oficial, nu ai voie sa aduci produse de origine animală (slană, cârnați, caș, știi tu, ce aduc românii) semințe, plante, nisip/pamânt/sol. Băutură și țigări poți, dar e o limită, nu poți veni cu geamantanul plin. În mod real însă, nu toți pasagerii sunt controlați, și dacă totuși ai ghinionul, nu cred că îți iau palinca. Eu sunt de 20 de ani în state și nu m-au controlat niciodată. Am adus palincă, vin, miere, etc. Singurele cazuri cunoscute de la alți români au fost cu confiscare de alimente (brânză, varză murată, zacuscă) sau amendă ($400) pentru cârnați.

31 răspunsuri:
| Claudiu2421qw a răspuns (pentru tonyc7):

Ai fi surprins sa aflii dar statistic, este mai periculos sa mergi pe strada decat cu avionul.