| Traveler12 a întrebat:

Bună TPU! O să calatoresc prima data in state și nu am gasit concret ce am voie să duc și ce nu, ce trebuie să declar și ce nu. Mă puteti ajuta? Și dacă vreau să duc alcool (de ex palinca de casa), pot? Trebuie etichetata și declarata, care e limita? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Claudiu2421qw a răspuns:

Oficial, nu ai voie sa aduci produse de origine animală (slană, cârnați, caș, știi tu, ce aduc românii) semințe, plante, nisip/pamânt/sol. Băutură și țigări poți, dar e o limită, nu poți veni cu geamantanul plin. În mod real însă, nu toți pasagerii sunt controlați, și dacă totuși ai ghinionul, nu cred că îți iau palinca. Eu sunt de 20 de ani în state și nu m-au controlat niciodată. Am adus palincă, vin, miere, etc. Singurele cazuri cunoscute de la alți români au fost cu confiscare de alimente (brânză, varză murată, zacuscă) sau amendă ($400) pentru cârnați.

| Traveler12 explică (pentru Claudiu2421qw):

Și trebuie etichetata? Așa vazusem undeva. Sau o pui doar intr-o sticla de apa? (E palinca de casa)

| suntserios a răspuns (pentru Traveler12):

Ideal ar fi sa o cumperi de undeva sa fi sticla sigilata și etichetată că sa nu ai probleme.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Traveler12):

Nu trebuie neaparat etichetata. Poti sa o pui intr-un pet, dar sa fie bine inchis sa nu curga. Are dreptate cine a scris mai sus ca trebuie sa ai peste 21 de ani. Daca ai sub 21, nu te complica. La iesirea de la recuperare bagaje trebuie sa predai acel formular. Anul asta am fost de 3 ori in Europa, si nu am vazut sa se mai distribuie formularul in avion. Doar te intreaba ei la controlul pasaportului ce ai de declarat. Iti spun ce nu ai voie, te intreaba daca le ai, apoi te intreaba de cash daca ai peste $10 k, si cu asta basta. Deci la iesire, dupa ce recuperezi bagajul, ei fac un triaj, cheama pe unii pasageri la control. Daca se leaga de sticla, trebuie sa le dai o explicatie plauzibila, si scapi. Gen "Sigilata venea la sticla de 3 litri si nu am vrut sa o aduc pe toata". In general sunt rezonabili. Sau le spui ca e alcool facut in casa, preferata lu' unchiu Costica, la care vii in vizita si vrei sa ii faci o surpriza.
Dar repet, probabil ai 10% sanse sa fii controlata.

| relian a răspuns (pentru Claudiu2421qw):

Unde esti in state? Ups unite unu de 20 de ani pe aici.Sincer eu am adus de toate,slana,branza,tot ce misca si niciodata,absolut niciodata nu au luat nimic.
Nu am avut eu noroc,te lasa cu brinza cu de toate,doara sa nu curga alea pe acolo peste tot.
Amenda,nu am luat niciodata si nici nu am auzit de asa ceva.
Odata un roman de aici,a adus un geamanta,dar toata geanta era plina cu vita de vie laughing pe ala da l-au luat la rost,zicea ala ba era mai mai sa ma si bata laughing dar nu lau amendat,lau mustrat, lau certat si aia a fost tot, iau luat vitele si ura si la gara laughingel mi-a povestit, tipul are ferma, are vita de vie si voia sa incerce soiuri diferite sa vada care ar merge pe aici.

ok deci tu pe unde esti ce oras, daca vrei sa zici.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru relian):

Cine mă, eu? Austin.

| relian a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Aha e bun, esti pe aproape happy

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru relian):

Adică?

| relian a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Adica si eu is in Dallas

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru relian):

Mă bucur-obor…

31 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Găsești aici limitele

https://www.mae.ro/travel-conditions/3749

| Traveler12 explică (pentru suntserios):

Așa e, nu inteleg care e problema si grija unora. multumesc mult de tot!

| suntserios a răspuns (pentru Traveler12):

Stai că nu a văzut întrebarea ta userul CristiDinBucuresti. Sa vezi ăla cum te trage de urechi că vrei sa pleci in SUA. Chiar ieri îi făcea unuia observație că vrea să își cumpere casa și îi explică cum o să ajungă el sa doarmă pe străzi că nu o sa fie capabil sa plătească rata.

| Traveler12 explică (pentru suntserios):

Doamne laughing). așa sunt unii. Nu avem ce să le facem din pacate

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru suntserios):

Eu zic sa avem mila de el, saracul. Cine stie cate suturi in tur si-o fi luat de la viata happy.

| relian a răspuns:

Poti,asta daca nu ai prea multe sticle laughing deci nu trebuie sa declari nimic,cand te intreaba aia ai seminte,ai tigari,ai bauturi,tu spui ca nu ai laughing pe bune,doaor nu esti prost sa zici ca ai.

Limina nu este,depinde de aia,treci sau treci fara, totul depinde de ei.
Sincer eu tot timpul am trecut cu toate cate am avut, niciodata nu maiu luat nimic.
Ba oodata mia pius mama sorici, si cand am ajuns acasa am gasit bilet ca au controlat, probabil cainii au mirosit soriciu si asa au cautat.
Nu trebuie etichetata, trebuie sa aiba dop si sa nu curga.chiair de te intreaba,asta in caz ca te pune sa deschizi valiza,te intreaba cei in sticla aia,tu spui este brandy,sau tequila ceva genul asta si no sa zic a nimic, te lasa.
Deci tu poti lua ce vrei, chiar daca te cauta nu atre cdeti gface, decat sa ti le ia, aia e tot.
Limita este la bagaj, nu ai voie ca un bagaj sa depaseasca 25 kg,ceva genul asta,deci cu tot cu valiza.
Ai voie o valiza de aia f mica ce poti lua cu tine in avioan,ai grija ca tio baga intr-un tipar,daca nu intra trebuie sa o duci la cala.
Deci vezi ca scrie ce dimensiuni trebuie sa aiba.

Valiza mare din cala,depinde ce bilet ai, la ce clasa, la ce companie etc, deci prima valiza poate sa fie moca sau poti plati, dar indiferent ca platesti sau nu, nu poate cintari mai mult de 24 sau 25 kg.

Ok unde vii in state in ce oras? Sa stiu sa viu sa te astept la aeroport sa gust si eu sa vaz ce palinca ai laughing

Ok o sa ti se dea in avion,cum zic si alti pe aici un formular,asta aproape,stiu si eu cu o ora inainte sa aterizezi,acolo tu bifezi ca nu ai nimic laughing asculta ce zic eu,bifeaza ca nu ai seminte,nu ai plante,nu ai alcol si nici tigari laughing
Fa cum zic si o sa fie ok,eu asa am fac ut de cate ori am fost in RO apoi am venit inapoi.
Hirtia aia e pistol cu apa, adica e ceva sa nu zica aia ca nu au activitate laughing
Poti lua si tigari, si alcool cit vrei, ori intrebi acolo in aeroport cit poti lua.
Ma refer la bauturi, tigari, lucruri luate din aeroport.Eu de regula iau cand vin spre RO, tu nu vad de ce sa ie de acolo ca e scump, doar am zis ca idee.
Ai incredere in ce zic, doara nu am zburat odata, zbor de ani buni.

Deci ne vedem cand ajungi aici laughing

| relian a răspuns:

Apropoo,am adus si slana si cirnati si, toate magariile, niciodata nu mi le-au luat.Nu conteaza cei oficial, conteaza ca aia te lasa sa treci.am adus si brinza, cas de oaie, ce nu am adus.Aam adus si vita de vie laughing dar asa cateva vite nu multe, dar le-am pus in haine.

Acu daca tu umpli valiza cu sticle laughing te ia aia si la bataie laughing deci asa 2-3-4 sticle merg, zacusca, cateva borcane, gemuri etc am adus de toate.
Deci nu-ti fa griji, daca ti le ia ti le ia, de facut nu-ti fac nimic.

| relian a răspuns:

Nu declari nici un ban, nici nu-ti cere nimeni sa declari bani, dar nici nu declara.In orice tara mergi ai voie sa ai la tine, deci in buzunar, ai voie cu 10 mii de dolari, cei peste trebuie sa declari, doar atunci declari in cazul in care ai peste 10 mii.ASsa zice legea, asa scrie si prin aeroporturi.
Am vazut ca unia zic aici ca trebuie sa declari tot, Nu declara animic frate, ai incredere in ce zic eu.Completezi formularu ala,scrii doara date ce zice acolo,nume bla bla,la seminte,flori,plamnte,carne,tigari,bautura,bani daca scrie nu declari nimic.

Cind intri la aia la control,la fel zici ca nu ai bauturi sau ce te intreaba ei,zici NO,NO NO laughing fara sa eziti, ca aia iti baga bagaju pe banda si intra la scanat, dar ei se uita altundeva, vorbesc deale lor, mai niciodata nu se uita aia sa vada ceva.
Daca ai intrebari zii, nu asculta ce zic altii care vorbesc de la tv doara laughing

| haileewatson a răspuns:

In avion vei primi formularul asta https://www.cbp.gov/travel/clearing-cbp/traveler-entry-form ( https://www.cbp.gov/......ark%29.pdf ) si completezi acolo tot. Trebuie sa declari daca aduci orice fel de mancare, cu cati bani cash intri in SUA, si daca ai bunuri pe care intentionezi sa le vinzi pe teritoriul SUA.

Pentru alcool - in general limita este de un litru per persoana, dar trebuie sa ai 21 de ani ca sa aduci alcool in SUA. Daca esti mai mica e ilegal. https://help.cbp.gov/......rticle-190

| Traveler12 explică (pentru haileewatson):

Multumesc mult! Și acolo pe dos trebuie să trec tot ce duc cu mine sau doar produsele care raman acolo?

| tonyc7 a răspuns:

Asta e grija ta? Mai bine du grija sa ajungi cu bine la destinatie pentru ca zborul e foarte foarte lung, traversezi un continent si un ditamai oceanul!

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Pai zboară zilnic mii de avioane peste toate oceanele și nu au nimic. De ce ar fi asta o problema?

| tonyc7 a răspuns (pentru suntserios):

Scuza-ma, dar avioanele nu sunt niste perfectiuni sigure, dupa cum vad ca ai impresia. Avioanele sunt tot niste masinarii si, ca orice masinarie, se mai pot defecta (nu toate ce-i drept, insa cate unul mai ghinionist asa, da, cand si cand, din nefericire, dupa cum o arata istoria accidentelor aviatice)!

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Care e procentajul de avioane picate in ocean?

| tonyc7 a răspuns (pentru suntserios):

Nu iti pot da acum o cifra. Insa iti pot aminti, cel mai recent caz care imi vine in minte, de avionul prabusit in largul coastelor Braziliei. Deci avion picat in ocean!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru suntserios):

Nu stie nici el. Nu poate da acum o cifra. A auzit de un avion cazut acum 13 ani, si pentru el e clar, pericol mare.
Hai sa ii spunem noi ca sansele sa mori in accident aviatic sunt de 1 la 10.000. Sansele sa mori in accident de masina sunt 1 la 120. Desi nu i-as spune, ca dup-aia nu se mai suie in masina niciodata, saracul...

| relian a răspuns (pentru tonyc7):

Frate nu mai fi asa de parapstios,nu sa parbusit nici un avion pe ruta asta,tocmai de aia ruta este una dea lungul uscatului,insule etc,deci de apare ceva are avionul unde ateriza pe uscat.

Nu te gandi ca trece doara peste apa, ruta este peste UK, peste Islanda, Groenlanda, Canada, nu se duce dea dreptul doara peste ocean.Cind te uiti pe ecran vezi tot felul de insule, insultite, nu-i ala de zboara din Brazilia in Franta sa zici e pe la ecuator sau aproape si numa apa.
Pe ruta aia zbori la sigur

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Deci 1 din cate milioane de zboruri?

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Statistica asta este irelevanta. Pot fi milioane de zboruri reușite, daca ai ghinionul să fi într-un avion care se prăbușește s-a cam terminat...

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Da, dar o călătorie cu avionul este mai sigură ca una cu mașina pe șosea.

| tonyc7 a răspuns (pentru sadrian46):

Macar din masina mai ai sanse sa mai scapi (mai ales daca stai pe bancheta din spate), pe cand dintr-un avion... Fereasca Dumnezeu!

| Claudiu2421qw a răspuns (pentru tonyc7):

Ai fi surprins sa aflii dar statistic, este mai periculos sa mergi pe strada decat cu avionul.