| xyz12309 a întrebat:

Salutare, limita de 800 de țigarete la vama este considerată pentru fiecare persoană? Trebuie declarată dacă sunt sub aceasta limită?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Evident ca de persoana. Daca ai mai putine, nu trebuie sa declari nimic. Limita de 800 este valabila doar cand vii dintr-o tara UE. Altfel limita e de 40 (2 pachete).

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Import cu scutire de vamă:

- 40 țigarete, în cazul călătorilor care sosesc în România din țări terțe, folosind alte mijloace decât transportul aerian;
- 200 țigarete, în cazul călătorilor care sosesc în România din țări terțe, folosind transportul aerian;
-100 de cigarillos (trabucuri cu o greutate maximă de 3 grame fiecare);
- 50 de trabucuri;
- 250 grame de tutun de fumat.