| AlAndalus a întrebat:

Saptamana aceasta va fi prima data cand calatoresc cu avionul, dar, nu sunt obisnuita cu toate procedurile ce trebuiesc facute la aeroport(as vrea sa mi se explice). Iar despre compania Blue Air ce imi puteti spune? Si o alta intrebare:ce este "check-in-ul"(tipa de la agentie mi-a spus ca mi l-a facut ea online dar va trebui sa-l fac inca o data cand ma intorc)? Vot+funda

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Stai linistita totul va fi ok.Ai voie sa iti iei o geanta de care sa cantareasca pana in 20 de kg pe care o vei pune la cala, plus inca una de maxim 9 kg pe care o iei in avion cu tine.Check-in-ul este ghiseul unde trebuie sa prezinti biletul de avion si buletinul, ori pasaport-ul.Cand ajungi in aeroport vei vedea ca sunt peste tot niste ecrane pe care vor scrie diferite destinatii cu ora plecarii, numarul ghiseului la care trebuie sa te prezinti si daca ghiseul este inchis, sau deschis si poti sa mergi sa arati actele.La acel ghiseu iti vor cantari si geanta si iti vor lipi un bilet pe geanta cu numele tau, kg geantei si destinatia ta si o vor pune ei la cala avionului.Ti se va mai da un bilet cu numarul locului tau in avion si e bine sa il pastrezi in caz ca nu te descurci in aeroportul unde vei ajunge sa-ti poti recupera geanta.Tot la ghiseu ti se va spune la ce poarta trebuie sa mergi sa urci in avion.Va trebui sa astepti si acolo pana se va da voie sa mergi la avion.In avion ti se va oferi mancare si bauturi racoritoare, ori alcoolice.Va trebui sa iti inchizi telefonul mobil la decolare pana la coborare, Iti vei pune centura de siguranta si asta e tot.Vacanta placuta!

1 răspuns:
| andras14 a răspuns:

In cale sunt 32 de kg iar bagajul de mana 7kg iti spun sigur ca am fost acum 2 luni plecata din tara