| DamianTPU a întrebat:

Stie cineva niste locuri frunoase de vizitat in Romania?

Un traseu (pentru ca noi vrem sa mergem intr-un oras de vizitat si sa ne cazam o noapte, apoi dimineata la prima ora sa mergem in alt oras si sa ne cazam si tot asa) cu orase de vizitat cu obiective turistice, sa fie interesant si pentru parintii mei dar si pentru mine (13 ani) si pentru fratele meu (19 ani)

Dau fundaa.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut turul Romaniei impreuna cu prietena mea. Asta s-a intamplat in anul 2012. Dar inainte spune parintilor ca va trebuie masina pe masura. Fara o 4x4 mai bine stati acasa. Sunt orase in Romania cu strazi parca bombardate de talibani. Iti zic imediat cum am mers, stai dau un copy de pe blog. In general numai orase. Restul orientati-va si voi pe Google Maps.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci,ti-am mi-ai zis. Este copy din blogul meu personal.

"Am optat pentru un Touareg, singura care ne-a placut cel mai mult. La drum am pornit dimineata, iar locurile si orasele pe care le-am vizitat sunt acestea ( in ordine ) :

- Sercaia
- Mandra
- Fagaras
- Sambata de Jos
- Arpasu de Jos
- Balea Lac
- Lacul Vidraru
- Curtea de Arges
- Manastirea Curtea de Arges
- Fantana lui Manole
- Bascov
- Rm. Valcea
- Parcul National Cozia
- Obarsia Lotrului
- Petrosani
- Baile Herculane
- Portile de Fier
- Dr. Turnu Severin
- Turnu Magurele
- Alexandria
- Bucuresti
- Urziceni
- Slobozia
- Constanta
- 2 mai
- VAMA VEVHE
- Constanta
- Medgidia
- Cernavoda
- Mogosoaia
- Ploiesti
- Buzau ( mi-a placut Parcul Crang )
- Rm. Sarat
- Lacul Balta Alba
- Braila
- Galati
- Barlad
- Vaslui
- Roman
- Piatra Neamt
- Bicaz
- Bicaz Chei
- Gheorgheni
- Toplita
- Reghin
- Tg. Mures
- Turda
- Cluj Napoca
- Turda
- Aiud
- Teius
- Alba Iulia
- Sebes
- Sebesel
- Ranca
- Tg. Jiu
- Filiasi
- Craiova
- Pitesti
- Campulung Muscel
- Rucar
- Bran
- Brasov."

Aici este traseu inclusiv pe Transfagarasan, Cheile Bicazului si DN76C care se mai numeste si TRANSALPINA. Sebesel, Ranca deja e DN67C.

Restul descurcati-va si voi. Eu cu prietena am mers fara o tinta anume. Am privit mai mult din masina, am oprit la pesniuni, hoteluri ( care unele aveau si gandaci ) si dimineata am plecat mai departe.

Romania e frumoasa, doar ca
... O sa vezi si lucruri care te lasa cu gust amar.