Întrebare recomandată | Robert_Mocanu_1995 a întrebat:

Vara aceasta vreau sa merg in vacanta cu parintii in Italia.
Puteti sa imi spuneti ce as putea vizita?
Apropo merg in Torino.

Răspuns Câştigător
| TreiSurori a răspuns:

Basilica Superga
Basilica Superga se afla pe colinele care marginesc orasul; de aici veti avea o priveliste spledida spre varfurile acoperite de zapada ale Alpilor.
Biblioteca Regala
Borgo e Rocca Medioevale
Castello di Racconigi
Castello di Rivoli Museo d'Arte Contemporanea
Castello Ducale di Agliè
Castello Reggia di Venaria Reale
Catedrala Sfantul Ioan Botezatorul
In aceasta catedrala veti putea admira celebrul "Giulgiu din Torino", o panza care are imprimata urma unui corp uman, despre care se crede ca este panza care a acoperit corpul lui Isus in mormantul sau.
Etnografie si Arta Orientala
Fondazione Camillo Cavour
Galeria Civica de Arta Moderna
Galeria Sabauda
Gradina Botanica
Muzeul Antichitatilor
Muzeul Automobilului
Muzeul Casa Contelui del Verde
Muzeul Civic de Numismatica
Muzeul Civic Pietro Micca al Asediului din Torino 1706
Muzeul de Antropologie si Etnografie
Muzeul de Arta
Muzeul de Arta Decorativa Fundatia Pietro Accorsi
Muzeul de Etnologie Martini di Storia
Muzeul de Fotografie Istorica si Contemporana
Muzeul de Istorie Naturala Don Bosco
Muzeul de Papusi
Muzeul Egizio
Muzeul Istoric National
Muzeul National al Muntelui "Duca degli Abruzzi"
Muzeul National al Regimentelor Italiene
Muzeul National de Cinema
Unul dintre simbolurile de referinta ale orasului este Mole Antonelliana, aici functioneaza Muzeul National al Cinematografie italiene.
Muzeul Radio-televiziunii
Muzeul Regional de Stiinte Naturala
Muzeul Sindone
Palatul Bricherasio
Palatul Cavou
Palatul Cisterna
Palatul Madama
Acest palat este un adevarat centru cultural si geografic, multe parti dateaza din epoca romana (2 dintre cele 4 turnuri); prin construirea a doua turnuri noi acesta a fost transformat in castel. Palatul a fost renovat de mai multe ori avand, in prezent, o splendida fatada executata de Filippo Juvarra.
Palatul Regal si Piata Castello
Acesta este resedinta oficiala a ducilor de Savoia.
Palazzo Falletti di Barolo Appartamenti Storici
Pinacoteca Dell'Accademia Albertina di Belle Arti

http://www.turistik.ro/italia/torino/poze-torino

funda? :D

3 răspunsuri:
| Fetytza99 a răspuns:

Cauta si tu pe net

| Matt24 a răspuns:

Si eu ma duc vara asta si cel putino zi vreau sa o pierd in Venetia

| Ea12345 a răspuns:

Magazinele laughing Glumesc, important e sa te distrezi, nu unde mergi.Nu uita sa cumperi multe suveniruri. Vacanta placuta!