| Anonimaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna tuturor, am si eu o întrebare, si am sa va rog sa îmi răspundeți sincer, fara misto :
De unde pot cumpăra bilet de avion București - Birmingham?
Nu as vrea online, am înțeles că trebuie sa merg la o agenție de turism, dar nu am idee unde, nici nu stiu unde pot găsi bilete mai ieftine, mult mai ieftine, mai ales că aș vrea să le iau din timp. (As vrea sa plec in Septembrie anul viitor, însă vreau sa ma lămuresc din timp în privința acestor lucruri, pentru a fii pregătită, căci e prima dată când mă confrunt cu așa ceva).
Ce îmi recomandați? Unde, ce si cum trebuie sa fac?
Va mulțumesc din suflet si dau si fundiță!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poți intra pe site-urile firmelor de transport aerian și vezi unde vând bilete în afară de online.
Agențiile de turism rar vând bilete fără sejururi. Și nu știu care sunt alea care fac asta.
Parcă și saitul paravion avea un sediu „real" - verifică.
Alt agent cred că ar mai fi și „aerotravel" - caută unde au birou în orașul tău sau în apropiere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Online pe site-ul wizz air

preturile difera in functie de ziua in care vrei sa calatoresti. verifici pe mai multe zile pana gasesti un pret care iti convine si cumperi online.

printezi o hartie si aia e. biletul e un simplu cod pe care il scaneaza in aeroport, atat.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu cunosc Bucurestiul. Dar exista agentii tarom sau ale altor companii aeriene. Se poate si la agentie de turism insa, trebuie sa le vizitezi pe fiecare sa vezi ce preturi au. In principal, agentiile de turism cumpara on-line dar isi adauga comisioanele proprii.

| Celcareajuta a răspuns:

Cel mai ieftin iesi daca cumperi online, iar daca nu vrei sa faci plata cu cardul exista optiunea sa platesti printr-un serviciu de tip PayPoint.

Iti alegi data si zborul faci comanda si alegi la modalitatea de plata PayPoint sau ZebraPay sau ce e pe acolo, ei or sa iti rezerve biletul si ateapta confirmarea platii pe care te duci tu frumos si o faci cu cash la aparat.

Apoi primesti pe email biletele pe care trebuie sa le printezi si gata. (ideal este sa iti faci si check-in online pentru zbor ca sa eviti coada din aeroport)