| anonim_4396 a întrebat:

Vreau ca dupa ce implinesc 18 ani sa vizitez Germania si am nevoie de niste sfaturi...sau niste raspunsuri la intrebari gen-cat de rapid credeti ca o sa imi pot rezerva un bilet de avion in perioada septembrie-octombrie? pentru ca sunt perioade in care oamenii calatoresc mai putin, nu? xD cam cat costa un bilet dus-intors romania-germania? nu-mi trebuie pasaport, nu? (doar suntem in UE...) dau funda happy

Răspuns Câştigător
| andy_3924 a răspuns:

Buna,
Pasaport nu-ti trebuie pentru Germania, buletinul este de ajuns. Biletul de avion poate fi rezervat si pentru a doua zi, dar pentru a avea locurile si pentru a prinde bilete cu preturi ceva mai mici poti rezerva din timp.
Un bilet de avion este in jur de 160 €, gasit pe www.aerolines.ro. Sa cumperi euro din tara si sa ai la tine monede si bancnote de valoare mica pentru o apa, sendvis sau cartela de metrou. O harta sau un telefon cu GPS sunt, de asemenea, folositoare, pe care sa ai marcate obiectivele care intereseaza.
Eu am fost de curand in Frankfurt si a fost foarte ok. Multi stiu engleza si te pot ajuta sa te orientezi.
Calatorie placuta!