Întrebare recomandată | dbrpaula a întrebat:

Weekend`ul acesta plec la Bistrita si nu stiu ce-as putea vizita in afara de castelul Dracula de la Tihuta straight face un strand ceva, mall happy

6 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Da-te cu barca pe Bistrita tongue

| dbrpaula explică (pentru Arthiom):

Mda?hee hee

| Arthiom a răspuns:

Uita-te pe site-ul asta, ai de unde alege.http://www.viaromania.eu/info.cfm/judetul-bistritanasaud.html

| Arthiom a răspuns:

Uite si lista:
Monumente de arhitectură:

Ruinele Cetăţii Ciceului
Casa Argintarului, Bistriţa
Turnul Dogarilor, Bistriţa
Ruinele cetăţii Rodnei, Rodna
Ruinele castrului roman Orheiu Bistriţei
Clădirea Poştei Vechi, Bistriţa
Lăcaşe de cult:

Biserica Evanghelică din Bistriţa
Biserica Ortodoxă, Bistriţa
Cadedrala Ortodoxă, Bistriţa
Biserica Greco-Catolică, Bistriţa
Biserica Catolică, Bistriţa
Biserica Reformată, Bistriţa
Sinagoga, Bistriţa
Biserica Evanghelică, Dumitra
Biserica Evanghelică, Herina
Mănăstirea de la Vad, Ciceu
Mănăstirea Nuşeni, Nuşeni
Mănăstirea Piatra Fântânele, Piatra Fântânele
Muzee şi expoziţii:

Muzeul săsesc, Livezile
Muzeul de Artă Comparată, Sângeorz-Băi
Muzeul Casa Argintarului, Bistriţa
Casa Memorială Andrei Mureşanu, Bistriţa
Casa Memorială Liviu Rebreanu, Liviu Rebreanu
Casa Memorială George Coşbuc, Coşbuc
Casa Memorială Ion Pop-Reteganul, Reteag
Peşteri:

Peştera Izvorul Tăuşoarelor (în apropiere de Rebrişoara) - este cea mai adâncă peşteră din România (478.5m), iar galeriile subterane se întind pe aproximativ 16.5km.
Peştera Jgheabul lui Zalion (prin diferenţa sa de nivel de 242m, este a doua din România),
Peştera Grota Zânelor.
Lacuri:

Lacul Lala Mare (sub vârfului Ineu, lac glaciar).
Lacul Lala Mic (sub vârfului Ineu, lac glaciar).
Cetatele (cunoscut şi ca Tăul Căianului).
Colibiţa (baraj artificial în munţii Căliman).
Tăul Zânelor.
Lacul Zagra, Zagra.
Rezervaţii naturale:

Ineu-Lala munţii Rodnei.
Piatra Corbului (parc geologic şi vegetal, situat în munţii Călimani).
Muntele de sare de la Sărăţel.
Zăvoaiele Borcutului.
Peştera Tăuşoare.
Râpa Verde
Râpa cu păpuşi, Domneşti

Valea şi cheile Bistriţei, pornesc din munţii Călimani, de la altitudinea de 1. 562m şi se întind pe 65km. Valea Repedea formează o rezervaţie vegetală complexă şi se întinde pe 7km, printre formaţiunile vulcanice ale munţilor Călimani.

Parcul dendrologic Arcalia (la 17km vest de Bistriţa, în apropierea satului Arcalia) - se întinde pe mai mult de 16ha şi adăposteşte peste 150 de specii de copaci provenind din diverse zone ale lumii (salcâm japonez, brad argintiu, molid caucazian etc).
Staţiuni:

Sângeorz-Băi (la 56km de Bistriţa) - staţiune balneo-climaterică amplasată într-o zonă depresionară (465m) între munţii Rodnei, Suhard şi Bârgăului, pe valea râului Someşul Mare. Izvoarele minerale de la Sângeorz-Băi au fost atestate documentar înca din 1770.
Colibiţa (830m altitudine) la 18km de Prundu Bârgăului.
Piatra Fântânele (1. 100m, în pasul Tihuţa, aici se poate practica schiul).
Valea Vinului la 8km de Rodna.

| TheCuriousMonkey a răspuns:

Du-te la Colibiţa. ( garantez că o să îţi placă )

| miti22 a răspuns:

Baile Figa, Casa Memoriala Andrei Muresanu, Lacul Colibita, Lacul Lala Mare, Casa memoriala George Cosbuc.