| acid10 a întrebat:

Buna ziua as dori si eu sa stiu daca am voie cu un magnet la bagajul de mana in avion. Magnetul este cat palma...

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-l in bagajul de cala, ca sa eviti sa-ti fie confiscat!
Oricum de magnezti nu ai nevoie in cabina!

| darrio2007 a răspuns:

De ce ti-ar trebui magnetul la bagajul de mana? Pune-l in cel de cala.

| TimSem a răspuns:

Este foarte puțin probabil să te lase să treci. Bucata de magnet o să le înroșească monitoarele happy

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

In general magnetii sunt ok in bagajele de cala.

Pentru cele de mana in functie de fiecare companie de zbor sunt diverse reguli.

In principiu te lasa cu material magnetic la tine, dar acesta nu trebuie sa fie puternic. Un magnet cat o palma ar putea genera totusi destul de multa forta in functie de material, etc.

Personal te-as sfatui in bagajul de cala, si daca poti sa il pui in mijlocul bagajului ar fi perfect.

In cel de mana nu e recomandat (se poate dar risti sa il lasi la poarta).

| acid10 explică:

Ideea este ca nu am bagaj de cala, dar in caz ca nu m-ar lasa as putea sa il dau cuiva care ma asteapta gen sa nu mi-l poate confisca nu?

| mihai69 a răspuns (pentru acid10):

Nu scrie nicăieri că nu ai voie cu magneți în bagajul de mână. Și nu, dacă nu ți se permite să treci de filtrul de securitate cu un obiect, nu te poți întoarce de acolo ca să-l dai cuiva. Tot ce nu e acceptat se aruncă.